Škabrnja se prisjeća svojih žrtava - 58 civila i 26 hrvatskih branitelja ubijenih u velikosrpskoj agresiji na današnji dan prije 23 godine.
Obilježavanje je počelo u 10 sati Spomen obilježju masovne grobnice u Škabrnji. Mještani, obitelji poginulih, brojna izaslanstva civilnih vlasti, MUP-a i HV-a, braniteljskih udruga, te udruga civilnih stradalnika Domovinskog rata položili cvijeće i zapalili svijeće, i odali počast stradalima u Škabrnji.
U 11 sati počela je misa u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije koju predvodi nadbiskup zadarski Želimir Puljić.
Središnja komemoracija održana je u 12 sati na Trgu dr. Franje
Tuđmana, nakon koje slijedi Hodnja sjećanja do Spomen obilježja na
mjesnom groblju sv .Luke. Ni ove godine nije bilo političkih govora u Škabrnji, samo je prigodan govor održao načelnik Nediljko Bubnjar.
- U dostojanstvu i molitvi obilježavamo žrtvu Škabrnje. Zlo je u Škabrnji zanemarilo vatru slobode i ljubavi i u zanosu ljubavi i prolivene krvi rodila se sloboda naše Škabrnje i Hrvatske - kazao je načelnik Škabrnje Nediljko Bubnjar.
O stradanju Škabrnje zapovjednik obrane Marko Miljanić nam je rekao kako je danas ponosan, ali i tužan i potišten.
- Žalosno je što nitko nije odgovarao za pokolj u Škabrnji. To što Ratko Mladić koji je zapovijedao napadom na Škabrnju nije za to optužen u Haagu, krivnja je naših organa koji ga nisu optužile, ali i svih naših vlada koje nisu učinile ništa da se pronađu i da odgovaraju za zločin u Škabrnji - rekao je Miljanić.
Masakr u Škabrnji
Isti ponedjeljak kada je 1991. slomljena obrana Vukovara, četnici i JNA rano ujutro počeli su teškom artiljerijom tuči Škabrnju u zaleđu Zadra.
Pobunjeni Srbi iz okolnih mjesta, uz podršku JNA i pod izravnim zapovjedništvom Milana Martića, rano ujutro počeli su granatirati mjesto. Detonacije iz Škabrnje uzbunile su i Zadrane, a nakon nekoliko sati granatiranja, neprijateljska vojska ušla je u selo. Stanovnici su se bili posakrivali po podrumima. Nisu pružali nikakav otpor kad su ih počeli izvlačiti iz kuća. Iz izravne blizine i na posebno brutalan način, agresori su redom ubijali mahom starce i žene, a bilo je i djece. Zvjerski su ubili i mučili 58 civila i 26 hrvatska branitelja. Iz svake kuće ubijen je barem jedan član obitelji. Nakon divljačkog masakra, četnici su sravnili selo sa zemljom i onda ga zapalili.
Sutradan su masakr ponovili u susjednom selu Nadin. U znak sjećanja na okrutan zločin, danas će molitvom i paljenjem svijeća obilježiti 23. obljetnice gnjusnog zločina u Škabrnji.