U selu Tovarniku, na krajnjem hrvatskom istoku i ove godine se obilježava tužna obljetnica masovnog pokopa žrtava velikosrpske agresije - Dan kad je Tovarnik plakao. Naime, na tamošnjem groblju na današnji dan 1998. godine pokopani su posmrtni ostaci 48 tovarničkih civila, ekshumiranih iz masovne grobnice.
Danas u 15 sati kreće kolona sjećanja ispred spomen-obilježja u dvorištu općinske zgrade, a kretat će se prema Groblju Sv. Križa. Tamo će polaganjem cvijeća, paljenjem svijeća i molitvom biti odana počast svim poginulim i nestalim mještanima.
Napad na pitomo ovo srijemsko selo počeo je uoči blagdana Sv. Mateja, zaštitnika župe. Trajao je tri dana, a na 22. rujna 1991. selo je okupirano. Nakon okupacije JNA i četničkih postrojbi krenula je kalvarija nevinih civila. Kuće su im porušene i spaljene, a oni su ili ubijeni ili odvedeni u srpske koncentracijske logore, žene su silovane... Živote je izgubilo 75 ljudi.
- Ubijanja, premlaćivanja do smrti, izgladnjivanja, svakovrsna tjelesna i psihička mučenja, koja zdravi ljudski um teško može i zamisliti, bila su stravična svakodnevica u kući-logoru pok. dr. Đorđa Cvejića, kroz koju je krajem 1991. prošlo najmanje 300 hrvatskih branitelja i civila, pretežno iz Tovarnika i okolnih mjesta. Ljudi koji nisu ubijeni u toj kući, nakon mučenja su odvođeni pa ubijani i bacani u masovnu grobnicu, u koju je bačen i ubijeni župnik, vlč. Ivan Burik, koji je najveći dio svoga svećeništva, punih 28 godina, proveo u Tovarniku. Dio mještana odveden je u logore u Srbiju, najviše u Begejce i Sremsku Mitrovicu - kazuje nam je Antun Ivanković, predsjednik udruge Ante Starčević - Tovarnik.
Nosili bijele vrpce kao Židovi žute zvijezde
Srbi su protjerali više od 95 posto od 2.500 Hrvata, koliko ih je prije rata živjelo u Tovarniku. Srušili su ili oštetili više od 70 posto mjesnih kuća i gospodarskih zgrada.
Ono malo Hrvata koje su ostavili živjeti na svojim ognjištima, većinom starce i žene, prisiljavali su da, poput Židova za vrijeme nacizma, nose oznake na rukavu - bijele krpe kao znak predaje i pripadnosti hrvatskom narodu. Istim su znakom bile obilježene i njihove kuće.
Udruga dr. Ante Starčević iz Tovarnika već dugi niz godina upozorava hrvatske institucije i hrvatsku javnost da je general Dušan Lončar bio je nadređeni zapovjednik i pripadnicima TO – a iz Valjeva, Tovarnika, Lovasa i tzv. milicije 'SAO Krajine' koji su odgovorni za stravična razaranja, mučenja, silovanja, ubijanja, odvođenja u logore kao i progon mještana Tovarnika u kojem je pod njegovom komandom gore navedenih postrojbi nakon okupacije sela od kraja rujna do studenog 1991. godine ubijeno 75 osoba.
- General Dušan Lončar nije ništa poduzeo da ih u tome spriječi, što je bilo protivno normama međunarodnog ratnog i humanitarnog prava za čiju primjenu je bio odgovoran, niti je poduzeo mjere kažnjavanja počinitelja - istaknuo je Ivanković
Sramotne kazne
Vijeće za ratne zločine Županijskog suda u Vukovaru 23. travnja 2012., objavilo je prvostupanjsku nepravomoćnu presudu, kojom su za počinjenje ratnog zločina 1991. godine u Tovarniku osuđeni ukupno na 42 godinu zatvora
- Na trojicu okrivljenika primijenili su Zakon o općem oprostu, četvoricu okrivljenika oslobodili optužbe zbog nedostatka dokaza, a sedmoricu zločinaca su osudili na neprimjereno blage kazne, koje se uobičajeno izriču kradljivcima ili pljačkašima, a ne monstruoznim ratnim zločincima. No, najgore je što se nikome od nepravomoćno osuđenih na teret ne stavlja niti jedno ubojstvo u Tovarniku, a nalogodavci tih zločina i danas šeću slobodni - kazao je Ivanković
Sramotno je, naglasio je Ivanković, da optužnica za ratni zločin u Tovarniku nije „namjerno“ obuhvatila najodgovornije.
- Tu prije svega mislimo na zapovjednike tzv. JNA i milicije tzv. SAO Krajine, prije svih na generala Dušana Lončara, komandanta 2. Proleterske gardijske mehanizirane brigade JNA, Borislava Bogunovića, ministra unutarnjih poslova u Vladi tzv. SAO Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, Savu Ivanovića zamjenika zapovjednika logora u Tovarniku, komandira tzv. milicije SAO, Željka Krnjaića, dr. Vojislava Stanimirovića koji je tada bio na dužnosti "komandanta saniteta i organizator zdravstva zapadnog Srema", njegovu suprugu dr. Ljeposavu Stanimirović i niz drugih koji su činili i prikrivali ratni zločin - zaključio je Ivanković