Predsjednik IDS-a Dalibor Paus u ponedjeljak je, komentirajući najnoviju aferu u Ini, ustvrdio je kako je "teško uopće pojmiti" njene razmjere te kako je u aferi opljačkan iznos velik kao dva godišnja proračuna Grada Pule.
"Govorimo o iznosu koji bi bio dostatan za izgradnju najmodernijeg vrtića u svakoj od 31 istarske općine. To je novac koji je završio na privatnim računima", konstatirao je Paus.
Dok se građane i poduzetnike već mjesecima plaši najavljenim poskupljenjima plina, "bez ikakvih konkretnih najava Vlade o modelima pomoći", razotkriva se skandalozna preprodaja plina iz domaćih bušotina koje se nalaze na Sjevernom Jadranu, naveo je.
"Dok Istra i njeni građani snose najveći rizik od eksploatacije plina iz našeg mora, što imamo od toga", zapitao se predsjednik IDS-a i odgovorio "ništa ili malo, a naši građani, poduzetnici i gradovi strahuju od golemih računa koje ne znaju kako pokriti u jeku podivljale inflacije".
Boljim upravljanjem bušotinama do povoljnije cijene plina
Smatra da se boljim upravljanjem domaćim bušotinama može utjecati na povoljniju cijenu plina za građane, pogotovo jer država ima 44,8 posto vlasništva u Ini.
"Također, već je duže vrijeme aktualna rasprava prisiljavanja Ine da svoje bušotine u Sjevernom Jadranu stavi pod tzv. "product-sharing agreement" kojeg definira Zakon o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, iz kojeg je zbog dogovora s Mađarima potpuno izuzeta. Zbog toga, veliku zaradu iz sjevernojadranskih plinskih polja ubire MOL, Ina i domaći prevaranti odnosno svi, umjesto istarskih gradova i općina", ustvrdio je Paus.
U ime IDS-a traži odgovore, odgovornost i plan za zimu - kako će država pomoći građanima, poduzetnicima i javnim institucijama da nastave neometano ispunjavati svoju javnu funkciju?
"Malverzacije u INA-i u dvije protekle godine predstavljaju jednu od najvećih pljački Hrvatske u protekla tri desetljeća. U jeku svjetske energetske krize koja pogađa cijelu Europu i Hrvatsku, pojedinci su mešetarili i radili u svoju osobnu korist, a na štetu sugrađana koji s nervozom čekaju račune za previsoke cijene plina i struje na kraju mjeseca. Ne samo obični građani i poduzetnici, već i škole, vrtići te ostale ustanove i javna tijela" - zaključio je Paus.