To je to što me zanima!

Da Vincijev kod u Istri: Izlažu relikvije skrivane 200 godina...

SKRIVENO BLAGO IZ VODNJANA: Nikad prije viđenih 57 relikvija svetaca izložila je župa Svetog Blaža. Među njima su i ostaci Ivana Krstitelja, Djevice Marije...
Vidi originalni članak

Nikad prije viđenih 57 relikvija svetaca u utorak su javnosti izložili vodnjanska župa Svetog Blaža. Tim vrijednim predmetima ova crkva postaje veliko lječilište jer su sveci poznati po ozdravljenjima i čudima.

Uz ovo senzacionalno otkriće, vjernici će moći vidjeti i više od stotinu kostiju za koje još nije utvrđeno kojim su svecima pripadale.

- Ovoga puta vjernici će uistinu vidjeti nešto posebno. Izložit ćemo relikvije čak 57 svetaca u staklenim čašama s poklopcima, koje će se zapečatiti pečatom biskupa Dražena Kutleše - rekao nam je vodnjanski župnik Marijan Jelenić te dodaje da su relikvije evidentirane 1983. godine, kad su i prikupljani predmeti za izložbu o sakralnom blagu.

Međutim, kako nisu bile pohranjene u relikvijarima, vjernici ih sve do danas nisu mogli vidjeti.

- U slične posude izložili smo još 120 neidentificiranih ostataka svetaca koje još nismo pečatili jer su potrebne analize i daljnja naučna istraživanja o njima. Treba utvrditi kojim svecima ostaci pripadaju, a taj nepoznati svijet trenutačno je velika zagonetka koja predstavlja izniman zadatak za suvremenu znanost - kaže Jelenić.

Vodnjanski župnik nam je pojasnio kako su te relikvije doputovale u naše krajeve.

Čestice zemlje Isusova groba, ostaci Ivana Krstitelja, fragment vela Djevice Marije...

- One su stigle sa slikarom Gaetanom Greslerom iz Venecije koji ih je prije gotovo 200 godina skrivao pred Napoleonovim vojnicima. Već su izložene u drvene sarkofage u kojima su se prije nalazila vodnjanska sveta tijela - mumije, a koje su smještene u nove klimatizirane škrinje - pojašnjava župnik.

Vjernike i brojne posjetitelje vjerojatno će najviše zanimati čestice zemlje Isusova groba, ostaci Ivana Krstitelja i fragment vela Djevice Marije.

- Među relikvijama koje se prvi put pokazuju javnosti kao najznačajnije mogu izdvojiti onu sv. Marije Magdalene Pokornice, Matije Apostola, sv. Dionizija Areopagite i sv. Grgura - prvog biskupa Armenskog - govori vodnjanski svećenik. Tu su još ostaci svetih Luke evanđeliste i Bartolomeja apostola - kaže župnik.

Imaju čak 300 relikvija svetaca

Jelenić kaže kako se brojne crkve grade radi samo jedne relikvije, a vodnjanska župa ima u posjedu njih 300. Mnogi se pitaju kako na tako malom području u Istri postoji toliko vrijednih relikvija svetaca.

- Prednost Hrvatske nad drugima je što se nalazi na teritoriju gdje su se izmjenjivale velike kulture. Hrvatska je znala naslijediti kulturu, no danas slabo raspolaže tim umijećem zbog želje za profitom. Hrvati su došli na prostor gdje je bila razvijena antička civilizacija i tu je razvila srednjovjekovnu kulturu - pojasnila nam je Željka Čorak, povjesničarka umjetnosti.

Vodnjan će biti svetište i hodočasnička destinacija

Župnik Jelenić istaknuo je da će Vodnjan jednog dana biti svetište i hodočasnička destinacija.

Spomenuo je i projekt u začetku “Virtualno svetište”, kojim bi vodnjanske relikvije želio učiniti dostupnim cijelome svijetu.

- Putem interneta relikvije bi bile dostupne svima dok se ne sagradi svetište. Naš plan je napraviti kriptu ispod župne crkve koja bi primila hodočasnike - zaključuje istarski svećenik.

Od uništenja su ih skrivali u drvenim sarkofazima  

Novim relikvijama koje prije vjernici nisu nikad mogli vidjeti obuhvaća se razdoblje od čak 1730 godina.

- Preostale relikvije koje držimo u crkvi Svetog Blaža obuhvaćaju razdoblje od 2300 godina - kaže nam vodnjanski župnik Jelenić.

Relikvije će izložiti povodom 804. rođendana župe i postaviti uz oltar Svetog Blaža.

Idi na 24sata

Komentari 35

  • Grgurica 04.02.2015.

    Jel ima i Marija Magdalena ili tek snimaju film

  • sol 04.02.2015.

    navlaci se mrak i strah, oduvijek, ali bi sve te, ase i sadrzaj, trebalo, laboratorijski, ispitati, onda, pisati i izlagati,

  • Moslavka 04.02.2015.

    Ma ljudi dali vi vjerujete u te popove i trkeljanja koje sire? Jos i danas traze Isusov grob, zemlju sa njegovog groba a pokopan je u kamenu. Sumnjam da je Marija nosila veo kada se udavala. Pogledajte obicaje vjencanja iz tog razdoblja. Ivan krstitelj izgubio glavu, mozda ju popovi negdje nabrzinu nadju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare