Saborska zastupnica Centra i bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Dalija Orešković komentirala je za N1 položaj zviždača u Hrvatskoj.
Što se tiče izmjena Zakona o zviždačima rekla je kako je prva verzija zakona od 2019., a da se sada donosi novi koji ima "neka kozmetička poboljšanja".
- Bilo bi iluzorno vjerovati da će se nešto suštinski promijeniti usvajanjem ovog teksta. Najbolja zaštita zviždača je učinkovito i funkcionalno pravosuđe i brz i efikasan rad nadležnih tijela. Zviždačima treba da tijela brzo, učinkovito i objektivno utvrdi meritum na koji se prijava odnosi - komentirala je.
'Plenković se ne boji Povjerenstva'
Izjavu predsjednika Vlade Andreja Plenkovića da je priča o Zvonimiru Frki-Petešiću, predstojniku njegova ureda - haranga, tumaču kao pritisak na rad DORH-a te djelomično i Povjerenstva.
- Ovog trena se Povjerenstva previše i ne boji jer se ono može držati rečenice iz zakona – da je uvjet za dobivanje državne nekretnine da državnik nema u vlasništvu ili najmu stan - rekla je.
- Ovdje se radi o prijavi fiktivnog prebivališta. Treba utvrditi datume kada su kćeri otišle studirati u inozemstvo i ne čine isto kućanstvo. Treba utvrditi i je li bilo drugih dužnosnika koji su na temelju te uredbe stekli državne nekretnine - objasnila je.
'Izvještaj o korupciji je velika sramota'
Što se tiče posljednjeg izvještaja Transparency Internationala o indeksu korupcije u Hrvatskoj prema kojem smo na 63. mjestu od 180 zemalja, Orešković je rekla kako je to velika sramota.
- Od 2013. do 2015. bili smo na dobrom putu, a od dolaska HDZ-a na vlast sustav se počeo urušavati. Od slučaja Fimi Medije nismo imali svjedočenje kao ono Maje Đerek. Otkrila je slučaj sistemske korupcije koje se odvija kroz mešetarenje i raspodjelu državnih nekretnina stranačkim uzdanicima. Izjava ministra Horvata čini mi se nevjerodostojna, a najbolje ga demantira predsjednik Sabora. DORH-u treba postaviti pitanje, ako je Đerek podnosila kaznene prijave, kada su one podnesene i što je državno odvjetništvo poduzelo - rekla je.
'Da sam ja državna odvjetnica, pokazala bih Plenkoviću što znači game over'
Istaknula je kako je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa "potpuno eutanazirano i pretvoreno u administratora imovinskih kartica" te da je takvo tijelo postalo "opasno za politički sustav i srušeno je na političkoj razini".
Poručila je da nema dovoljno neovisnih i jakih institucija.
- Da sam glavna državna odvjetnica u roku keks bih pokazala predsjedniku Vlade što znači game over i tko je taj koji kaže da je game over. Mislim da bi to značilo kraj Vlade Plenkovića, a i kraj vladavine HDZ-a koji je i optužen za korupciju - rekla je.
Da ljudi koji u tim sustavima rade i žele biti neovisni, bili bi, istaknula je.
- Te institucije se mogu jačati, za to je potrebna politička volja i nije realno očekivati da će HDZ takvu volju imati - zaključila je.