To je to što me zanima!

'Da nema medija, ne bi znali o aferi Covid testova, onoj u INA-i, postupcima ministrice Žalac...'

Svjetski dan slobode medija obilježava se 3. svibnja, a o situaciji s pritiscima na novinare i zastrašivanju govorili su i saborski zastupnici ukazavši na problem SLAAP tužbi koje moćnici dižu za povredu ugleda
Vidi originalni članak

Sloboda govora i neovisnost novinara temelj su svakog demokratskog i naprednog društva, a upravo mediji su gotovo uvijek prva crta obrane demokracije. Hrvatska je na indeksu medijskih sloboda u svijetu na 48. mjestu ove godine od 180 zemalja, to je napredak od nekoliko mjesta u odnosu na prošlu godinu, ali Crna Gora je na 39., Sjeverna Makedonija na 38., Cabo Verde na 33., Trinidad i Tobago na 30., Kostarika na 23., Samoa na 19., Istočni Timor na 10... Dakle, ne bih to baš smatrao nekim kolosalnim uspjehom, poručio je za saborskom govornicom zastupnik Socijaldemokrata Domagoj Hajduković povodom Svjetskog dana slobode medija. 

POVREDA ČASTI I UGLEDA HND: Trenutno je aktivno 945 tužbi protiv novinara i medija

Iako je medijska scena u Hrvatskoj postala raznolika i dinamična, dodao je, sistem ne uspijeva zaštititi novinare od pravnih pokušaja da ih se ušutka. 

- Te od organiziranog kriminala, kako ocjenjuju Reporteri bez granica, dodajući u izvješću da i sama Vlada predstavlja prijetnju slobodi tiska. Ništa čudno kad se uzme u obzir da si naš premijer uzima za pravo govoriti novinarima što je tema, a što ne. Rad novinara u Hrvatskoj može biti opasan, ističu Reporteri bez granica, novinari koji istražuju korupciju, organizirani kriminal i ratne zločine, osobito na lokalnoj razini, često su mete kampanje uznemiravanja dok fizički napadi, prijetnje i kibernetičko nasilje predstavljaju veliki problem - upozorava Hajduković dodajući kako brojni političari i gospodarstvenici pokušavaju obeshrabriti novinare u propitkivanju njihova rada.

- SLAPP tužbe i dalje su pošast, gotovo je tisuću sudskih postupaka protiv novinara ili medijskih organizacija. Od 2008. nema ubijenih novinara, ali se svake godine događaju fizički napadi i zastrašivanje novinara - istaknuo je i podsjetio na brojne teme i afere koje javnost ne bi znala da nema medija.  

ĐAKIĆ: 'TUŽIT ĆU GA' Novinar tvrdi: Đakićev sin mi je prijetio, a Đakić me opsovao...

- Bez njih ne bismo znali za aferu Covid testova i 24-godišnjeg vrlo uspješnog sina HDZ-ovca, o projektu Slavonija i kako se troši novac, o aferi INA, postupanjima ministrice Žalac... Sve je to zasluga hrabrih pojedinaca i medija. Svim urednicima, fotoreporterima, snimateljima, novinarima, svim medijskim radnicima čestitam Svjetski dan slobode medija uz želju da ostanu neovisni, časni, borbeni i slobodni - kazao je. 

Nažalost, o temi slobode medija se govori samo jedan dan u godini ili kada se dogodi nešto dramatično, istaknuo je SDP-ov Mišel Jakšić.

- Iako premijer tumači da Hrvatska ima visok stupanj neovisnosti medija, da imamo transparentnost i demokratske procese, kad se rade rangiranja kako stojimo po slobodi medija, tu se baš ne možemo pohvaliti nekim monumentalnim rezultatima i na kraju dana ispada da sve ono što pričamo i čime se volimo dičiti u praksi zapinje. I dalje imamo u prošloj godini 945 SLAPP tužbi gdje su tužbeni zahtjevi 5,4 milijuna eura - rekao je naglasivši kako se onda postavlja pitanje koliko je zaista Hrvatska demokratska i transparenta. 

UDAR NA NOVINARE Žada dobio 4 mjeseca zatvora: 'Ovo je zastrašujući presedan'

- Činjenica je i da je bivši glavni tajnik jedne parlamentarne stranke, koji je slovio kao strah i trepet, podigao jako puno tužbi zbog velikih duševnih boli i strahova koji su mu prouzročili medijski napisi. I ovim putem, ne možemo utjecati, jer imamo takav okvir da to prestane, ali možemo ponoviti da ako želimo biti demokratsko i transparentno društvo, moramo imati slobodu i neovisnost medija - poručio je Jakšić osvrnuvši se na premijerove najave izmjena Zakona o kaznenom postupku.

- To nije sloboda medija i mi se s time ne možemo složiti. Svima koji rade u medijima neka je sretan Dan slobode medija - rekao je.

Na problem SLAPP tužbi protiv novinara upozorila je i zastupnica Kluba Možemo Urša Raukar Gamulin

- SLAPP tužbe su neutemeljene i zlonamjerne tužbe, koje pokreću moćnici u društvu, a cilj im je zastrašivanje i utišavanje kritičkih glasova novinara. Prema anketi koju HND provodi već petu godinu, u Hrvatskoj je trenutno aktivno najmanje 945 tužbi protiv medija i novinara, s tim da se 910 odnosi na parnične postupke za naknadu štete zbog povrede ugleda i časti. Među tužiteljima se nalaze osobe iz javnog i političkog života i političari koji obnašaju vlast, ali i sami suci - istaknula je dodavši kako su ovi podaci veoma zabrinjavajući i pokazuju da pritisak na novinare u Hrvatskoj itekako postoji.

UPUTILI PRITUŽBU PRAVOBRANITELJICI HND: Plenkovićeve izmjene zakona ozbiljno prijete slobodnom novinarstvu

- Hrvatska je, nažalost, osvojila titulu najvećih europskih ovisnika o tužbama protiv novinara. O cenzuri najbolje svjedoči činjenica da je i bivši ravnatelj HRT-a, uhapšen zbog sumnje u korupciju, današnjem predsjedniku HND-a i svom zaposleniku Hrvoju Zovku uručio dva nezakonita otkaza nakon što se žalio na cenzuru i neprofesionalnost urednika - navela je. 

Pozvala je Ministarstvo kulture i medija da izmjene Zakona o medijima predloži u suradnji sa strukom.

- Hrvatska mora riješiti problem SLAPP tužbi, zaštititi novinare i omogućiti im da rade svoj posao - rekla je.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Luna777 03.05.2023.

    Da nema novinara ništa se ne bi znalo o svim aferama koje proizvode političari, kako vidimo pogotovo ovi na vlasti. Jer svaka afera iznjedri nekog novog člana HDZ-a. Stoga Plenković želi zabraniti slobodu govora, uvesti velike novčane kazne.. Hvala novinarima što postoje.

Komentiraj...
Vidi sve komentare