Jeti je i dalje mit, zaključak je britanskih znanstvenika. Napravili su DNK analizu prsta koji je pronađen 1958. godine u Nepalu, za koji svećenici i Šerpe vjeruju kako je prst Jetijev. No, analiza je pokazala kako je prst zapravo ljudska kost. Znanstvenici pretpostavljaju kako je pripadala čovjeku koji je živio na području Kine ili u tom dijelu Azije.
- Malo smo razočarani jer prst ipak ne pripada nekoj nepoznatoj vrsti primata. No, i ovo otkriće nameće puno pitanja. Pitanje je čija je to kost i zašto je ona postala relikvija - rekli su znanstvenici na radiju BBC-a.
Priča o misterioznom prstu počela je još 1957. godine. Tada je bogati Amerikanac Tom Slick počeo niz ekspedicija kako bi se saznalo postoji li Jeti. Sljedeće godine u ekspediciju je krenuo istraživač Peter Byrne. Njemu su Šerpe ispričali kako se u samostanu Pangboche u Nepalu nalazi Jetijeva ruka. Byrne je pronašao samostan i ruku te ju je htio uzeti na analizu. No svećenici mu to nisu dopustili jer su se bojali prokletstva. Byrne je potom Slicku poslao poruku da je pronašao ruku Snježnog čovjeka. Našli su se u Londonu gdje su se sastali s primatologom Williamom Osmanom Hillom. On im je predložio da uzmu prst ruke i da ga zamijene ljudskim. Byrne se vratio u hram i uspio nagovoriti svećenike da mu daju prst. Dao im je za prst 100 funti i zamijenili su ga ljudskim. Prst su prokrijumčarili u Veliku Britaniju, a u tome su im navodno pomogli glumac Jimmy Stewart i njegova supruga, piše Daily Mail.
Prst je na kraju završio u muzeju u Londonu u Royal College of Surgeons. Tamo ga je prije tri godine 'otkrio' novinar BBC-a i nagovorio znanstvenike da ga analiziraju.