To je to što me zanima!

Sačuvao je 100 godina staru tabakeru s potopljenog broda

Na srebrnoj tabakeri je ugraviran 16. VIII. 1914. kao i potpisi preživjelih časnika broda potopljenog između Ulcinja i Bara u prvoj velikoj pomorskoj bitci u 1. svj. ratu
Vidi originalni članak

Nije skrivao ponos dok se nasmiješen približavao djelatnicima Državnog arhiva u Osijeku, u tamošnjem Arheološkom muzeju. Želeći sačuvati i dokumentirati uspomenu na punčeva oca, Adalberta Homayra, časnika austrougarske krstarice Zente, Vladimir Krajišnik donio je njegovu srebrnu tabakeru. Na njoj je ugraviran datum 16. VIII. 1914. kao i potpisi preživjelih časnika broda koji je potopljen između Ulcinja i Bara u prvoj velikoj pomorskoj bitci u Prvom svjetskom ratu.

- Moja pokojna supruga kći je Alberta Homayra, poznatog osječkog suca, a njegov otac Adalbert služio je austrougarskoj carskoj i kraljevskoj mornarici - rekao je.

Homayr, topnički zapovjednik na Zenti, prema zapisima iz brodskog dnevnika, prema francuskim je brodovima pucao sam, nakon što su ostali ubijeni.

Zenta nije imala izgleda protiv brojčano nadmoćnog protivnika i potonula je tog 16. kolovoza i u smrt povukla 179 ljudi. Do obale ih je nakon 10 sati doplivalo 139 i svi su završili u crnogorskom zarobljeništvu. Vladimir ne zna kako je tabakera završila kod njega, no čuva je kao vrijednu uspomenu. 

Idi na 24sata

Komentari 19

  • nikluk20 10.11.2014.

    drugim riječima suvenir....meni ovo izgleda kao da su se našli na godišnjici preživljavanja i potpisivali se ili je lik skupljao potpise pa dao ugravirati....

  • alan ford_1 10.11.2014.

    Još je dobro ušćuvana nakon sto godina.

  • hvala bogu što sam ateist 10.11.2014.

    Imam pribor za brijanje, tabakere, dugmad, za manžete, uniformu, sablju, ordenje i medalje, čizme, sedlo,dokumente, pisma,vojnu knjižicu, fotografije, pribor za jelo, nož, čuturu za vodu, torbu konjske torbe i drveni sanduk u kojemu se sve to nalazi. Sve te stvari su pripadale mom pradjedu i dio su njegove oficirske opreme koju je koristio u toku svog učešća u prvom svjetskom ratu. 1914-1918 te su stvari stare točno 100 godina pa niti kome pada na pamet od toga praviti spektakularno otkriće i novinsku vijest kao o ovoj zgnječenoj tabakeri nepoznatog porjekla koju se stavlja uz vijest o otkriću triju gradova predmajanske civilizacije starije od 1200 godina. Ivana Šprajca. Neš ti udarne vijesti takve stareži ima po ladicama po Hrvatskoj na tone.

Komentiraj...
Vidi sve komentare