Roditelji 18-mjesečne djevojčice iz Indije, koja pati od tzv. sindroma vodene glave zbog čega joj je glava tri puta veća od normale, pozvani su u privatnu kliniku u New Delhiju kako bi ju liječnici podvrgnuli testovima.
Roona Begum rođena je s rijetkim sindromom koji uzrokuje da joj se u mozgu nakuplja tekućina. Njezini roditelji, Fatima Khatun (25) i Abdul Rahman (18) su siromašni i nemaju novca za Roonino liječenje. Abdul, koji je zaposlen u tvornici cigli, na dan zaradi tek oko 150 rupija ili 10 kuna.
Opseg njezine glave je nevjerojatan 91 centimetar. Mozak joj je zbog nakupljene tekućine pod velikim pritiskom, a zbog težine ne može sjediti niti puzati. Nakon objave njezinih slika u petak, počeli su se javljati mnogi ljudi kako bi pomogli. Otvorena je i posebna internetska stranica putem koje se može donirati novac. Javio se i jedan od ponajboljih neurokirurga u Indiji, Sandeep Vaishya, koji je ponudio hitan pregled djevojčice kako bi ustanovio je li ju uopće moguće operirati.
- Obavit ćemo pregled magnetskom rezonancijom kako bi vidjeli u kakvom stanju je mozak, a onda se nadam da ćemo uspjeti operirati kako bi smanjili pritisak. Sada pati od velikih bolova - kazao je dr. Vaishya.
Od rijetke bolesti pati jedno na svakih 500 djece, no Roonin slučaj jedan je od ekstremnijih, piše AFP.