Unatoč nadljudskim naporima liječnika i medicinskih sestara s pedijatrije u pulskoj bolnici, koji su u utorak ujutro gotovo dva sata reanimirali djevojčicu (4), ona nije preživjela. Sumnja se na meningokoknu sepsu.
No tek će obdukcijski nalaz i dodatne analize pokazati od čega je djevojčica preminula. Kako neslužbeno doznajemo, malena je dva dana imala virozu i povišenu temperaturu. Njezina majka, djelatnica pulske bolnice, nakon što joj se kći požalila da joj je slabo i da joj se povraća, odmah je sjela u automobil kako bi je odvezla na Hitnu pomoć. Već u automobilu joj je pozlilo i krenula joj je krv iz nosa, a kad su stigle u bolnicu, započela je žestoka bitka s vremenom za spas djevojčice.
Bilo je užasno vidjeti takav prizor. Majka je očajnički pokušavala spasiti dijete
- Bilo je užasno vidjeti takav prizor u bolnici. Majka je očajnički pokušavala učiniti sve da spasi dijete - rekao nam je muškarac koji se zatekao na bolničkom hodniku kad je dijete dovezeno. Liječnici i osoblje na pedijatriji hitno su djevojčici napravili krvne pretrage zbog sumnje na meningokoknu sepsu.
- Trenirala je gimnastiku s mojim djetetom. Bila je predivna, draga i vesela. U šoku sam, kao i ostali roditelji. Prestrašno - kazala nam je jedna Puljanka.
Neslužbeno doznajemo da je još jedno dijete u pulskoj bolnici zbog visoke temperature i sumnje na meningokoknu sepsu, no to nam u bolnici nisu mogli potvrditi.
Odrasli i djeca koja su išla s njom u vrtić preventivno su dobili antibiotike
Goran Pajić, glasnogovornik pulske Opće bolnice, kaže da je preminula djevojčica bila u iznimno teškom stanju.
- Obavijestili smo Zavod za javno zdravstvo Istarske županije koji će o svemu dodatno izvijestiti javnost - kaže Pajić.
Djeca koja su s curicom išla u vrtić, kao i odrasli koji su s njom bili u kontaktu posljednjih dana, primili su antibiotik za svaki slučaj.
Meningokokna sepsa je u većini slučajeva bolest sa smrtnim ishodom...
- U većini slučajeva meningokokna sepsa je bolest sa smrtnim ishodom i tu je medicina nemoćna - kaže epidemiologinja koja nam nije htjela otkriti koliko je djece i odraslih primilo antibiotike. Naši izvori govore da je riječ o njih nekoliko desetaka.
Pedijatrica s višegodišnjim iskustvom rekla nam je da meningokok ostavlja teške posljedice poput gluhoće, sljepoće, retardacije i različitih psihičkih oštećenja, ovisno o stupnju i trajanju bolesti.
- To je bakterija koja najčešće napada djecu do predškolske dobi. Najčešće se prenosi respiratornim putem, kihanjem i kašljanjem. Ako se slučajno pojavi u vrtiću, onda se sva druga djeca moraju izolirati - upozorava pedijatrica na ozbiljnost bakterije.