U Osnovnoj školi Draganići u Karlovačkoj županiji prije tjedan dana uredili su prostor za domaćinstvo na školskom balkonu. Pohvalna inicijativa je, nažalost, poprilično promašila.
Iz objave na školskoj Facebook stranici vidi se da je prostor je podijeljen na "ženski" i "muški" kutak, s vrlo problematičnom podjelom poslova.
U ženskom kutku našle upute: posloži/čisti/kuhaj/stvaraj/zamuti/peci/šivaj/peglaj,
a u muškom: razvrstaj/posloži/rastavi/sastavi/oboji/popravi/zašarafi/izumi
Objavu je podijelila stranica "Seksizam naš svagdašnji", uz komentar:
- Ako negdje za seksizam i rodne podjele ne bi smjelo biti mjesta, onda je to u školi, no netko u OŠ Draganići očito misli drukčije pa je ista dobila kutak za stereotipnu podjelu poslova.
Iako je škola u međuvremenu uklonila objavu, mnogi su je podijelili, uz komentare kako se radi o lošim, nazadnim porukama, te da naše društvo zaslužuje bolje.
Upravu OŠ Draganići pitali smo zašto su tako podijelili kućanske poslove i u sklopu kojeg predmeta. Kako su nam pojasnili u pisanom odgovoru, OŠ Draganići od ove godine započela je za izvođenjem izvannastavne aktivnosti domaćinstvo koju su dosad provodili u vanjskom prostoru Škole (sadili voćke, formirali voćnjak, uređivali školski park). Razlog tome je što nisu imali adekvatan unutarnji prostor, niti potrebne alate i pribor.
- U međuvremenu smo postali partneri jednom projektu kojim su nam osigurana novčana sredstva za tri mini projekta u svrhu aktivnog sudjelovanja učenika u procesima donošenja odluka u lokalnoj zajednici i školi. Jedna od ideja projekta je uređenje prostora za domaćinstvo, koji bi saživio od sljedeće školske godine - istaknuli su, dodajući kako su odlučili za projekt iskoristiti spomenuti balkon, te prostor ispuniti potrebnim aparatima, predmetima, materijalima, priborom itd. koji bi bili dostupni svim zainteresiranim učenicima škole.
- Nikako nam nije bio cilj podijeliti aktivnosti na "muške“ i "ženske“, već je namjera bila odvojiti svaki radni kutak zasebno. Jedan kutak odnosio bi se na tehnički dio gdje bi držali alat, lijepili, spajali, bušili i sl. Drugi kutak sadržavao bi pribor i namirnice koji se koriste u kuhinji jer svima je jasno da kuhača ne može stajati uz bušilicu (higijena, lakša snalažljivost). Nehotično i nesvjesno, radna inačica prostora za domaćinstvo označena je tradicionalno stereotipno rozom i plavom bojom te je dobila naziv muški i ženski kutak. Namjera nam nije bila odvajati niti ograničavati želje i potrebe učenika, namjera nam je bila da se svatko, sukladno vlastitim interesima i sposobnostima okuša u jednom i drugom kutku - ističu iz škole.
Pojasnili su i kako Facebook stranica škole služi za "neformalnu komunikaciju sa zainteresiranom javnošću" i putem nje su željeli
podijeliti ideju projekta za koji smatraju da bi bio koristan i potreban.
- Nakon neprimjerenih komentara nekolicine pratitelja facebook stranice, spornu objavu odlučili smo ukloniti. U našoj se školi poslovi i aktivnosti ne dijele na muške i ženske, a roditelji dosad nikad nisu imali primjedbi. Ovim putem se ispričavamo svima koje smo na bilo koji način uvrijedili - poručuju iz OŠ Draganići.