To je to što me zanima!

Crveni alarm na snazi je za četiri regije, čekaju nas 'pakleni' dani i noći. Evo kada stiže promjena

Očekuju se visoke temperature, na snazi je crveni meteoalarm, a najviša dnevna tempratura bit će uglavnom od 32 do 37 °C
Vidi originalni članak

Nakon sunčanog i vrućeg dana, stiže nam još jedan takav. Sunčano i vruće bit će u utorak, ponegdje i vrlo vruće, na Jadranu i uz vrlo toplu noć, javlja Državni hidrometeorološki zavod. Hrvatsku je zahvatio novi toplinski val, čiji se vrhunac očekuje u srijedu i četvrtak.

 

'Toplinski val u unutrašnjosti nije ni počeo'

Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda napominju da u unutrašnjosti toplinski val zapravo još nije počeo te da je na Jadranu opasnost od vrućine velika i može djelovati na zdravlje. 

- S akumulacijom ove topline i porastom temperature zraka svakako se i u unutrašnjosti očekuje barem umjerena opasnost od toplinskog vala od srijede, dakle u drugoj polovini tjedna. Promjena vremena s kojom bi došlo do osvježenja, odnosno pada temperature zraka i koja bi donijela i oborinu, vrlo je vjerojatna u toku vikenda - objasnila je Tanja Renko iz DHMZ-a za HRT

Zbog iznimno visokih temperatura crveni alarm upaljen je 

Temperature i do 37 °C

Vjetar na kopnu bit će većinom slab, duž obale noću i ujutro puhat će slaba i umjerena bura, a poslijepodne sjeverozapadnjak i jugozapadnjak.

Jutarnja temperatura bit će od 17 do 22, na Jadranu većinom od 24 do 29, a najviša dnevna uglavnom od 32 do 37 °C.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Kada stiže promjena?

Meteorolog Ivan Čačić za Novu TV je najavio da se pred kraj tjedna sa sjeverozapada očekuje izražena promjena vremena.

Pretežno sunčano i vruće, ponegdje i vrlo vruće bit će sljedeća tri dana. U unutrašnjosti postoji mala mogućnost za pokoji lokalni pljusak u popodnevnim satima. Vjetar na kopnu uglavnom slab, na Jadranu u noći i ujutro slaba do umjerena bura, a potom sjeverozapadnjak i jugozapadnjak.

HZJZ: Preporuke za zaštitu od vrućine i toplinskog udara

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo su podsjetili na preporuke za zaštitu od vrućine i toplinskog udara, posebno za ljude sa zdravstvenim problemima.

Toplinski udar je iznenadni kolaps organizma, a nastaje zbog, često naglog, prekomjernog povišenja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da se hladi znojenjem i temperaturu održi u normalnim granicama radi ekstremno visoke vanjske temperature, odnosno vremenske pojave toplinskog vala.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Za vrijeme trajanja velike vrućine važno je pridržavati se preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova te pratiti Državni hidrometeorološki zavod - upozorenje na toplinske valove, istaknuli su iz HZJZ-a.

Kod vrtoglavice - zatražite pomoć

Rashladite svoj dom, klonite se vrućine, rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine, pomozite drugima - samo su neke od preporuka kako se zaštititi od velikih vrućina. Ako imate zdravstvene probleme, držite lijekove na temperaturi ispod 25 stupnjeva Celzijusovih ili u hladnjaku (pročitajte upute o skladištenju lijeka u uputi o lijeku).

Tražite savjet liječnika ako imate neku kroničnu bolest ili uzimate više lijekova, pogotovo one za pojačano mokrenje i snižavanje tlaka. Ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste izrazito žedni i imate jaku glavobolju, tražite pomoć, što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu.

Popijte vodu ili nezaslađeni razrijeđeni voćni sok više puta po nekoliko gutljaja; smirite se i legnite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće u nogama, rukama ili trbuhu, često nakon fizičkog rada ili vježbe u vrlo vrućem vremenu.

Pijte tekućinu koja sadrži elektrolite (npr. juhu, „smoothie“ od povrća i dr.), a u slučaju da grčevi traju duže od jednog sata, zatražite medicinsku pomoć. Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju.

Ako neki član Vaše obitelji ili osobe kojima pomažete imaju vruću suhu kožu ili delirij (nerazumno razgovaraju i nemirni su), zujanje u ušima, probleme s vidom i malaksalost, grčeve i/ili su bez svijesti, odmah zovite liječnika ili hitnu pomoć.

Posjetite obitelj, prijatelje i susjede

Dok čekate na liječnika ili hitnu pomoć, smjestite ugroženu osobu u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podignite joj noge i kukove, odstranite odjeću i počnite s vanjskim hlađenjem, kao što su hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone uz rad ventilatora, mahanje lepezom ili većom tkaninom i špricanje kože vodom temperature 25 do 30 stupnjeva Celzijusovih.

Mjerite temperaturu tijela i održavajte je ispod 39 stupnjeva Celzijusovih. Nemojte toj osobi dati acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Posjetite obitelj, prijatelje i susjede koji većinu vremena provode sami. Osjetljive i teško pokretne osobe mogle bi zatrebati Vašu pomoć tijekom vrućih dana. Razgovarajte o toplinskom udaru s obitelji. Svaki član obitelji treba znati koje mjere zaštite mora poduzeti s obzirom na svoje zdravstveno stanje i aktivnosti.

Ako je netko koga poznajete izložen riziku, pomozite mu da dobije savjet i podršku. Starije osobe i bolesnike koji žive sami treba posjetiti barem jednom dnevno. Uzimaju li te osobe lijekove, provjerite s njihovim liječnikom kakav utjecaj ti lijekovi mogu imati na termoregulaciju i ravnotežu tekućine u tijelu, preporučili su iz HZJZ-a.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • nnjmkd 22.08.2023.

    Jel vi opće znadete što znači riječ "pakleni"😡. Nemojte se razbacivati tom odvratno riječju😱

  • Tram12 21.08.2023.

    Ljeti je par dana vruće, pa strašno kaj se sve ovo poremetilo!?

Komentiraj...
Vidi sve komentare