Zagrebačka policija u petak je izvijestila kako su dovršili istragu nad 40-godišnjim državljaninom Srbije te BiH zbog sumnje da je počinio kazneno djelo 'krivotvorenje isprave'.
Naime, radi se o Miljanu Radonji kojeg su uhitili još 23. veljače na temelju Interpolove tjeralice iz Srbije i Sarajeva. Srpski Interpol je raspisao tjeralicu za njim jer ga u toj zemlji čeka odsluženje šest i pol godina zatvora zbog proizvodnje i šverca droge. No izgleda da 'posao' nije ograničavao samo na teritorij Srbije, jer ga zbog iste stvari traže u Bosni i Hercegovini gdje se protiv njega vodi postupak. On je sutkinji istrage krajem veljače na Županijskom sudu u Zagrebu rekao kako nije znao da se ikakav postupak vodi protiv njega u BiH. Nije htio reći kako je i kada stigao u Hrvatsku, ali je pristao na izručenje Srbiji.
Pri uhićenju se legitimirao i potom dragovoljno predao putovnicu i osobnu iskaznicu Republike Kosovo. Za iste su policijski službenici posumnjali u vjerodostojnost. Kriminalističkim istraživanjem potvrđena je sumnja da je osumnjičeni neutvrđenog dana i na neutvrđen način pribavio originalne dokumente izdane od nadležnih tijela Republike Kosovo i to osobnu iskaznicu, putovnicu kao i vozačku dozvolu na kojima se nalazila njegova digitalna fotografija te lažno ime. Pretragom stana kojeg koristi osumnjičeni pronađena su još dva seta krivotvorenih dokumenata i to putovnica, osobna iskaznica i vozačka dozvola Republike Bugarske te osobna iskaznica i vozačka dozvola Republike Hrvatske.
Nakon istrage su ga predali u ekstradicijski pritvor u Zatvor u Zagrebu, dok je kaznena prijava podnesena redovnim putem Općinskom kaznenom državnom odvjetništvu u Zagrebu.
Šverc drogom, vojnom opremom, oružjem, pranje novca
Njegovo ime se spominje u čak četiri akcije. 'Kod', 'Šakal', 'Transporter' i 'Golub'. Sve četiri se odnose se na kriminalne skupine koje trguju drogom, vojnom opremom, oružjem, a na teret im se stavlja i pranje novca.
U akciji 'Kod', Radonja je s još 16 osoba osumnjičen za trgovinu drogom, a tereti ga se da je bio zadužen za transport narkotika za Hrvatsku i Srbiju. Prije tri godine, 2021., uhićen je u jednoj vikendici u blizini Laktaša u sklopu akcije 'Transporter'.
Akcija 'Šakal' ga s istim brojem suoptuženika tereti za istu stvar, samo tad je Radonja već bio u bijegu i na Interpolovoj tjeralici. U akciji 'Golub' osumnjičen je za transport skanka, marihuane i kokaina iz Crne Gore u BiH, radi daljeg krijumčarenja u zemlje Europske unije.
Zanimljivo je da je akcija 'Golub' provedena nakon prikupljenih dokaza iz korespondencije optuženih preko Sky ECC aplikacije, iste one koju su koristili Petar Čosić Šarac i ekipa. Na Županijskom sudu u Zagrebu se još razmatra mogu li se te poruke u Šarcevom slučaju koristiti kao dokazi jer nema zakonske regulative ni na razini EU koja bi to definirala. Podsjetimo, Sky ECC je bila aplikacija koju su koristili kriminalci diljem svijeta, svojevrsna Pandorina kutija podzemlja. Belgijska policija je hakirala njihove servere, bilježila korespondenciju između više od 70.000 osoba i prikupila oko milijun poruka u kojima se navodno dogovaraju šverc droge i oružja, prodaja bijelog roblja, organa, naručuju ubojstva i organiziraju kriminalne aktivnosti. Aplikaciju je ugasio FBI, a direktor tvrtke koja je stajala iza nje je optužen za reketarenje i omogućavanje te sudjelovanje u prodaji kokaina, heroina i metamfetamina, za što se u SAD - u dobiva doživotna kazna.
Istražitelji u BiH koji su radili na ovim akcijama otkrili su i da su kriminalne grupe razbijene u akcijama 'Storage' i 'Storage 2' također bile umiješane i u ostale akcije koje su obuhvatile Radonju. Njegov kriminalni dosje je povelik, i seže u njegovu mladost, kad je sa samo 23 godine, 2007., uhićen pod sumnjom da je dio zločinačke organizacije koja je u Sarajevu ukrala 31 automobil srednje i visoke klase. U tom slučaju je u ponovljenom suđenju oslobođen optužbi.