Spuste li se cijene barela nafte ispod 40 dolara po barelu, to bi moglo ostaviti trajne posljedice ne samo na svjetsku ekonomiju, nego i na geopolitiku.
Analitičari se slažu da bi cijena barela mogla i dalje padati. Američki konzultant Jeffrey Gundlach upozorio je da bi geopolitičke posljedice mogle biti zastrašujuće. On očito cilja na probleme u kojima će se naći Saudijska Arabija i Rusija, koja se ponovno mora pripremiti na neimaštinu, ali i druge zemlje koje su velike izvoznice nafte.
" Posljedice su različite od ekonomije do ekonomije"
- Teško je govoriti o najnižoj granici izdrživosti za kompanije, ali mislim da je 40 dolara po barelu donja granica - smatra domaći konzultant za energetiku Davor Štern, koji podsjeća da je cijena iznosila 10 dolara po barelu. Posljedice će, kaže, osjetiti i zemlje orijentirane na uvoz nafte, među kojima je i Hrvatska.
- Posljedice su različite od ekonomije do ekonomije. Dugoročne posljedice su da će se smanjiti prihodi proračuna zemalja od poreza na naftne derivate, zatim ulaganja, a to će posljedično dovesti do smanjenja zaliha. Zato će cijene opet rasti - prognozira Štern.
Ekonomski analitičar Damir Novotny ističe kako će se cijela naftna industrija morati prilagoditi uvjetima na tržištu.
- Dobra vijest za građane u RH koja ovisi o uvozu je da će u tom slučaju cijene nafte i plina padati - rekao je.
Novotny je uvjeren da će se manji prihodi od poreza kompenzirati većom potrošnjom.