To je to što me zanima!

COP26: Najveći proizvođači nisu podržali ukidanje ugljena

Emisija ugljičnog dioksida pala je za 5,4 posto u 2020. zbog pada ekonomske aktivnosti, ali novo izvješće Global Carbon Projecta procjenjuje da će emisija porasti za 4, 9 posto ove godine
Vidi originalni članak

Zahtjev za ukidanjem ugljena kao energenta podržale su još 23 zemlje u četvrtak na klimatskoj konferenciji UN-a, ali su se tomu usprotivili najveći proizvođači najprljavijeg goriva koje uzrokuje globalno zagrijavanje.

Na samitu COP26 želi se pronaći način za postizanje cilja ograničenja globalnog povećanja temperature na 1, 5 stupnjeva Celzijevih u odnosu na predindustrijske razine.

Emisija stakleničkih plinova zbog sagorijevanja ugljena pojedinačno najviše doprinosi klimatskim promjenama pa je smanjenje njegove upotrebe ključno za postizanje klimatskih ciljeva.

Obećanje o ukidanju ugljena nisu podržali Australija, Indija, SAD i Kina, koja drži više od pola svih termoelektrana, a planira ih još sagraditi.

ZAŠTITA OKOLIŠA Glasgow: Prosvjednici optužuju COP26 za "greenwashing"

Emisija ugljičnog dioksida pala je za 5,4 posto u 2020. zbog pada ekonomske aktivnosti, ali novo izvješće Global Carbon Projecta procjenjuje da će emisija porasti za 4, 9 posto ove godine.

"Očekivali smo povećanje", kazao je glavni autor izvješća Pierre Friedlingstein, stručnjak za klimatsko modeliranje sa Sveučilišta Exeter.

"Ono što nas je iznenadilo su intenzitet i brzina", dodao je.

Alok Sharma, predsjednik dvotjednog klimatskog samita u Glasgowu, kazao je kako "možemo kazati da je kraj ugljena na vidiku".

Neobvezujuća deklaracija o ukidanju ugljena ima "77 potpisnika, uključujući 46 zemalja, poput Poljske, Vijetnama i Čilea, a 23 su po prvi puta obećale odustati od ugljena", kazao je Sharma.

Bogatije su zemlje pristale na ukidanje ugljena kao izvora energije do 2030-ih, a siromašne do 2040-ih. Poljska je rekla da cilja na 2040-e, a prethodno je obećala zatvoriti rudnike ugljena u 2049.

U GLASGOWU Biden napao Kinu i Rusiju što nisu došle na klimatski samit

Indonezija nije pristala na dio dogovora koji predviđa kraj financiranja novih elektrana na ugljen.

Trenutno termoelektrane proizvode više od trećinu struje na svijetu. Mnoge zemlje u razvoju oslanjaju se na jeftini ugljen, kao što su to činile danas razvijene zemlje od industrijske revolucije u 19. stoljeću.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • roko2022 05.11.2021.

    Nema brige....sigurno su zato dogovorili da zamjene besplatne plasticne vrecice papirnatim koje placamo...

  • Dalibor0704 05.11.2021.

    Opet je novac važniji od života. Ništa novo u posljednjih 5000 godina.

Komentiraj...
Vidi sve komentare