Bivši ministar Petar Čobanković je putem svog odvjetnika Željka Olujića 30. lipnja podnio zahtjev za obnovom postupka u predmetu Planinska. Kako se spis od siječnja nalazi na Općinskom građanskom sudu mi smo odmah zatražili povrat spisa kako bi se dalje moglo ući u proceduru koju propisuje zakon - rekao je sudac Krešimir Devčić, glasnogovornik Županijskog suda u Zagreb.
POGLEDAJTE VIDEO:
Čobanković u zahtjevu za obnovom postupka navodi, kako ga sud, unatoč priznanju koje je bilo rezultat njegova straha da bi "teško preživio boravak u zatvoru s obzirom da je bio bolestan i imao povišen krvni tlak" nije trebao osuditi bez provjere činjenica.
Kada stigne zahtjev za obnovom, prvenstveno se gleda je li dopušten, odnosno postoje li zakonske pretpostavke da se po njemu postupa. Ukoliko su ostvarene zakonske pretpostavke, taj se zahtjev dostavlja suprotnoj strani, a to je u ovom slučaju USKOK.
- Oni imaju rok od osam dana za očitovanje. Nakon toga se zakazuje sjednica izvanraspravnog vijeća i onda se donosi konkretna odluka. Na odluku izvanraspravnog vijeća ima se pravo žalbe o kojoj odlučuje Vrhovni sud - pojasnio je Devčić dodajući kako je jedna od osnovnih zakonskih pretpostavki za obnovu postupka, primjerice, ukoliko se dođe do novih dokaza koji nisu bili poznati tijekom suđenje i onda se utvrdi da se radi o dokazu koji bi doveo do drugačije presude.
- Obnova postupka bilo je puno, ali nije mi poznato da smo imali obnovu nakon presude po nagodbi s tužiteljstvom- kaže Devčić.
Podsjećamo, u predmetu Planinska Čobankovićevo priznanje da je sudjelovao u korupciji te opisujući kako je ministarstvo kojem je 2009. bio na čelu kupilo zgradu u Planinskoj ulici od tvrtke tadašnjeg HDZ-ovog saborskog zastupnika Stjepana Fiolića bio je jedan od ključnih dokaza koji su rezultirali nepravomoćnom presudom za ostale optuženike. Bivši premijer Ivo Sanader je nepravomoćno kažnjen s 4,5 godine zatvora.
Tijekom suđenja zamjenik ravnatelja Uskoka kao dokaz je sudu predložio da u spis uvrsti i čitanje tužbe Republike Hrvatske protiv Čobankovića. Naime, Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru protiv bivšeg ministra Čobankovića na Općinskom sudu u Vukovaru pokrenulo imovinsko-pravni zahtjev u kojem od Čobankovića na ime štete za državni proračun zbog afere Planinska potražuje 37.995.764 kuna. Sud u Vukovaru taj postupak je prekinuo dok se ne završi suđenje u Zagrebu, no blokirao je Čobankoviću da prodaje ili opterećuje nekretnine u njegovom vlasništvu. Kako presude protiv ostalih osuđenika nisu pravomoćne, država se može obeštetiti naplaćujući se samo od jednog od njih, primjerice Čobankovića.. U tom slučaju bi on s ostalima - Ivom Sanaderom, Stjepanom Fiolićem i Mladenom Mlinarevićem - morao ići u parnice kako bi povratio dio novca.