Europska agencija za lijekove (EMA) još analizira rusko cjepivo.
"Ako se odobri, vjerojatno iza lipnja, mogli bismo dostaviti oko 100 milijuna doza za 50 milijuna ljudi u EU u tri, četiri mjeseca", rekao je šef RDIF-a Kirill Dmitriev za list Berliner Zeitung.
Rusija očekuje da će nakon Mađarske i druge članice EU-a odobriti uporabu Sputnika V bez obzira na odluku EMA-e.
Dmitriev je rekao da bi Rusija tim zemljama doze cjepiva mogla poslati u travnju.
"Očekujemo delegaciju EMA-e sredinom travnja i nadamo se da će odluka o Sputniku V biti isključivo znanstvena, a ne politička", dodao je.
Kritičari optužuju Rusiju da koristi svoje cjepivo za propagandu i geopolitički utjecaj.
Dmitriev, koji je na čelu fonda odgovornog za međunarodnu distribuciju Sputnika V, potvrdio je planove o proizvodnji cjepiva u Njemačkoj i drugim članicama EU-a.
Vode se pregovori za proizvodnju cjepiva u postrojenjima ruske farmaceutske tvrtke R-Pharm u Bavarskoj u Njemačkoj, dodao je Dmitriev. Tvrtka R-Pharm je također podnijela zahtjev EMA-i za odobrenje Sputnika V.
Dmitriev je rekao da postoje "preliminarni sporazumi s još dva proizvođača u Njemačkoj" te sa Španjolskom i Francuskom.
Cjepivo koje je razvio Nacionalni istraživački centar za epidemiologiju i mikrobiologiju Gamaleja u Rusiji učinkovito je 91 posto, navode stručnjaci. Znanstvenici tvrde da bi zaštita protiv koronavirusa mogla potrajati dvije godine.
Rusija također reklamira nisku cijenu i jednostavno skladištenje Sputnika V koji je odobren za uporabu u više od 50 zemalja.
Rusko cjepivo smatra se učinkovitim i protiv novih varijanti koronavirusa.
Znanstvenici koji su radili na Sputniku V i AstraZeneci surađuju kako bi vidjeli mogu li poboljšati cjepivo.