To je to što me zanima!

'Činimo sve kako bismo spasili Marjan, ostalo je politiziranje'

Podsjetimo, nakon što je odlučeno da se krene u sanaciju Marjana, što znači sječu i odvoženje oko trećine stabala, otprilike njih 20.000, krenule su i kaznene prijave
Vidi originalni članak

Smatram da će Marjan nakon ove sanacije ‘procvjetati’. Situacija na terenu je odlična, sve ide po planu i prema pravilima struke. Poštuju se sve zakonske smjernice, vodi se evidencija, a tu je i nadzor koji provodi Javna ustanova za upravljanje Park šumom Marjan. Uskoro dolaze i ovlašteni neovisni nadziratelji, rekao nam je Nenad Ružić, koordinator akcije spašavanja Park šume Marjan.

Podsjetimo, nakon što je odlučeno da se krene u sanaciju Marjana, što znači sječu i odvoženje oko trećine stabala, otprilike njih 20.000, krenule su i kaznene prijave. Dio aktivista tvrdi da se na Marjanu siječe i zdravo drveće. Tako su odnedavno na terenu i DORH-ovi istražitelji koji provode izvide, a prema nekim informacijama, posječeno je više od tisuću zdravih stabala.

- Budite sigurni da činimo sve da se Marjan spasi i nije vrijeme za politiziranje. Stručne službe rade svoje posao, a ovdje se nepošteno spominju muljanje i laganje. Treba izaći na teren, svaka informacija je dostupna - rekao je splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara na sjednici gradskog vijeća.

Sve je počelo kad je prošle godine zaključeno da će potkornjak ili američki cvrčak pojesti splitsku park šumu. Naime, potkornjak uništava stablo tako da izbuši koru drveta, nastani se i razmnožava ispod nje. Nakon što se izlegu, roditelji nastave bušiti koru da osiguraju životni prostor za svoje nasljednike i tako dalje. Marjan je idealno stanište za tu opaku bubu jer one najčešće napadaju staro drveće, kakvog na Marjanu ima u izobilju. Trenutačno stanje na Marjanu provjerili smo prošle subote u volonterskoj akciji čišćenja park šume. Mnogi smatraju da je Marjan prekrasan i prozračan, zapravo nikad ljepši.

Idi na 24sata

Komentari 15

  • anti123 17.04.2019.

    Pod "dijagnozom" bolesti šume i zelenilo i u gradovima nestaje. Tko je bolestan, a ne što, pitanje je sad! U jednom slučaju radi se o čistoj trgovini drvnom masom (u Slavoniji su dijelovi Krndije i Papuka ogoljeni!), a u drugom slučaju, ako se radi o gradskom zelenilu, "oslobađanje" terena za gradnju! Priče o mogućim požarima i bolestima su priče za malu djecu! Primjer: borova šuma na ulazu u Zadar iz smjera zračne luke potaracana u mjesec dana (najnoviji primjer), a bilo je toga još i na drugim lokacijama u gradu. Lova i samo lova, a poslije nas: potop!

  • krao_sam_1 16.04.2019.

    Samo sjecete još malo pa nećete imati šta rasprodavati,Slavonija sva posjećena,nitko ni slova da napise o najvećoj pljački koja se odigrava baš sada.

  • beiv 16.04.2019.

    1400 stabala na 20000 je 7%. To ulazi u nepredviđene situacije, npr. kada jedno drvo padne na drugo ili kada treba nešto posjeći da se prokrči put.

Komentiraj...
Vidi sve komentare