U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar prije desetak dana su liječili dvomjesečnu bebu zaraženu hripavcem (veliki kašalj ili pertussis) koja je, međutim, preminula. Dojenče nije bilo cijepljeno protiv ove bolesti, pri čemu se prvi put DTP cjepivo i daje s dva mjeseca. Dojenče je imalo i drugih zdravstvenih problema, objavili su mediji u BiH.
HZJZ je do srijede kod nas zabilježio pak službenih 116 slučajeva hripavca u cijeloj zemlji, najviše u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Kako nam kažu epidemiolozi, na jugu Hrvatske općenito vlada puno veći otpor cijepljenju djece nego u kontinentalnoj Hrvatskoj.
- Djeca s leukemijama, limfomima ili urođenim imunološkim deficitima ovise o procijepljenosti okoline, jer njima samima cjepivo ne pomaže - kaže za 24sata virusni imunolog dr. Luka Čičin Šain.
Drugim riječima, cijepljeni štite necijepljene, ali samo ako je procijepljenost velika, najmanje 95 posto. Podaci za Dubrovačko-neretvansku županiju, koja je među najmanje procijepljenima, kažu da su roditelji 2020. u prvoj godini života dali cijepiti samo 84,4 posto djece, u drugoj godini je pala na 62,39, a u šestoj godini na samo 36,5 posto.
Prim. dr. Goranka Petrović, voditeljica Odjela za respiratorne bolesti i putničku medicinu u HZJZ, napominje kako procijepljenost djece u Hrvatskoj opada već deset godina.
- U Primorsko-goranskoj je primarnim DTP-om prošle godine cijepljeno 87,5 posto djece, 87,7 u Istarskoj županiji. Minimum bi bio 95 posto. Dubrovačko-neretvanska je lani bila na 78,5 posto, na moru dobro stoji samo Šibensko-kninska, 96 posto. U kontinentalnom dijelu je puno bolje - Karlovačka županija je bila na 96,6 posto, Koprivničko-križevačka na 96,3, Zagreb je na 94,8 posto. Prosjek svih županija je 92 posto, kaže dr. Petrović. U zadnje vrijeme pada Osječko-baranjska, čija je DTP procijepljenost lani bila samo 89 posto.
- Ključno je da se djecu cijepi baš kad su najviše ugrožena, zato kalendar cijepljenja i postoji - napominje liječnica.
Svaki termin cijepljenja povezan je s rizicima i težinom bolesti u nekoj dobi, upozorava stručnjakinja. U Hrvatskoj je od hripavca umrlo dijete 2016. i 2018., bebe mlađe od dva mjeseca.
- U sezoni kašlja treba više testirati na hripavac, pri čemu starija djeca i odrasli nisu ugroženi. Ako u kući živi mala beba, a odrasli ili veća djeca jako kašlju i nema temperature, treba ih testirati radi bebe - upozorava liječnica.
116
Službeni broj zaraženih hripavcem u Hrvatskoj dosad
78,5%
Cijepljeno djece u Dubrovačko-neretvanskoj županiji