To je to što me zanima!

Cijene nafte pale prema 112 dolara, trgovci strahuju od recesije i slabije potražnje

Potražnja u eurozoni stagnirala je u lipnju, a u S&P Globalu upozoravaju da stagnacija novih narudžbi signalizira mogući pad aktivnosti u trećem tromjesečju
Vidi originalni članak

Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema 112 dolara budući da je među trgovcima prevladao strah od recesije i slabije potražnje, nadjačavši bojazni od nedostatne opskrbe, raspirene štrajkom u Norveškoj.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 1,33 dolara nego u vrijeme jučerašnjeg zatvaranja i iznosila je 112,17 dolara. Na američkom se pak tržištu barelom trgovalo po 30 centi višoj cijeni, od 108,73 dolara.

TRŽIŠTE Zabrinutost za opskrbu podigla cijene nafte iznad 113 dolara

Investitori sve više strahuju od recesije, a njihove bojazni potaknulo je u utorak istraživanje S&P Globala koje je pokazalo snažno usporavanje gospodarstva eurozone u lipnju budući da potrošači zbog visokih troškova života, oprezno važu svaki euro.

Potražnja u eurozoni stagnirala je u lipnju, a u S&P Globalu upozoravaju da stagnacija novih narudžbi signalizira mogući pad aktivnosti u trećem tromjesečju.

Strahovanja je još više raspirio podatak da je inflacija u Južnoj Koreji u lipnju dosegnula najvišu razinu u gotovo 24 godine dok je gospodarstvo usporilo, a potražnja za naftom posustala.

UREDBA Rusija preuzima kontrolu nad projektom Sahalin-2: Izbacuje tvrtku Shell i Japance iz igre?

Cijene nafte još su zarobljene u silaznoj putanji budući da se pozornost tržišta svrnula s inflacije na očajno stanje u gospodarstvu, zaključuje Stephen Innes iz SPI Asset Managementa.

Zabrinutost za opskrbu očitovala se pak u kratkotrajnom rastu cijena, za više od tri dolara na američkom tržištu i za više od jednog dolara u Londonu, zbog mogućih poremećaja u proizvodnji u Norveškoj nakon što su radnici na platformama stupili u štrajk.

Očekuje se da će proizvodnja nafte i plina zbog štrajka biti smanjena za 89.000 barela ekvivalenta nafte dnevno (boepd), uključujući 27.500 boepd plina, priopćio je norveški proizvođač Equinor.

RASTU ZALIHE U SAD-U Cijene nafte pale prema 110 dolara, trgovce brine potražnja

Potporu cijenama pružila je i Saudijska Arabija, najveći izvoznik nafte u svijetu, podizanjem cijena sirove nafte za azijske kupce u kolovozu blizu rekordnih razina zbog ograničene ponude i velike potražnje.

Ruski dužnosnik Dmitrij Medvedev odvojeno je u utorak upozorio da bi navodni prijedlog Japana da se cijena ruske nafte svede na polovinu sadašnje razine rezultirala znatno manjom količinom nafte na tržištu pa bi mogao podići cijene barela i iznad 300 do 400 dolara.

STRAH ZA OPSKRBU Štrajk i održavanje Sjevernog toka doveli do straha i naglog skoka cijene plina u Europi

Čelnici vodećih gospodarstava svijeta u skupini G7 složili su se prošli tjedan da će razmotriti mogućnost privremenog ograničenja uvoznih cijena ruskih fosilnih goriva, uključujući naftu, kako bi Moskvi ograničili resurse za financiranje "specijalne vojne operacije" u Ukrajini.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak stajao 115,30 dolara, što znači da je poskupio 2,1 dolar u odnosu na prethodni dan trgovanja.

 

 

Idi na 24sata

Komentari 5

  • 05.07.2022.

    cek cek barel pada a gorivo na benzinskama raste tko tu koga ?

  • Mahuna Barić 05.07.2022.

    Sta vrijedi kad ste pogasili 90% rafinerija zbog ekologije po sve derivate morate uvozit .

  • lajh1985 05.07.2022.

    I jer mu morali sad mali pumpe zaprt ili ce prezivjet sa manjom dobiti....ovdje kod mene nije ni jedna zaprla i litra benge je 2.10 eura

Komentiraj...
Vidi sve komentare