Ukupno 90 eura mjesečno je ogromna cijena, recimo u tri mjeseca ću dobiti više od 100 eura, ispričala je za Dnevnik.hr ogorčena Danijela iz Zadra. Ona je prije dvije godine za starije dijete plaćala duplo nižu cijenu produženog boravka u školama.
Nije cijena boravka porasla samo u Zadru. Tako je i u mnogim hrvatskim gradovima.
- Ako 20, 22 radna dana pomnožite s tom cijenom jednog ručka, dobijete za puni mjesec oko 100 eura - objasnio je Davor Barić, ravnatelj OŠ Zadarski Otoci.
U Slavonskom Brodu roditelji plaćaju produženi boravak skladno dohotku kućanstva.
- Roditelji s najnižim primanjima plaćaju 25 eura, a roditelji čija su primanja najviša, više od 663 eura po članu kućanstva oni izdvajaju 125 eura mjesečno - istaknuo je Ivan Holik, privremeni pročelnik za društvene djelatnosti, Slavonski Brod.
U Zagrebu, Osijeku i Splitu cijena produženog boravaka ista je kao i prošle godine, a u Rijeci učenici plaćaju sukladno dohotku kućanstva, a cijena je u odnosu na prošlu godinu porasla od jednog eura i 10 centi do dva eura i 80.
Roditelji iz manjih gradova ističu kako cijena drastično raste, a kvaliteta usluge pada.
- Prošle godine smo za 25 posto manje novca dobili tri učiteljice na 67 djece, ove godine je 60 djece i dobili smo odluku da samo dvije učiteljice mogu raditi - rekao je Mario Mikulić.
- Ako želimo da se usluga vrati na prošlogodišnju, tri učiteljice na 60 djece povećat će nam cijenu za još dodatno 25 posto. Što je 50 posto skok cijene u odnosu na prošlu godinu za istu kvalitetu usluge - dodao je.