Nad Hrvatsku je stigao još jedan toplinski val i donio iznimno visoke temperature, zbog čega je Državni hidrometeorološki zavod izdao crveno upozorenje za cijelu Jadransku obalu. Početkom novog tjedna očekuje se pretežno sunčano i vrlo vruće vrijeme, a temperature će ići i do 38 °C, prognozira Državni hidrometeorološki zavod. Puhat će slab vjetar, uglavnom na istoku i umjeren jugoistočni. Na Jadranu u noći i ujutro slaba do umjerena bura, poslijepodne jugozapadnjak.
Crveni meteoalarm označava izuzetno opasno vrijeme. Iz DHMZ-a upozoravaju da se poduzmu mjere jer se očekuju ekstremno visoke temperature. Zaštitite sebe, djecu i starije. Postupajte prema savjetima danima od strane nadležnih tijela. Mogući su kvarovi na pojedinim infrastrukturama, istaknuli su. I u ostatku zemlje postoji opasnost od toplinskog udara te je pod narančastim alarmom, osim osječke regije, a koji označava opasno vrijeme.
Toplinski val najviše će doći do izražaja u utorak i srijedu, kada je cijela Hrvatska pod narančastim i crvenim alarmom.
Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH savjetuje vozače da izbjegavaju putovanja u najtoplijem dijelu dana i da na put ne kreću bez vode.
- Važno je konstantno unositi tekućinu, a ne tek kad se pojavi osjećaj žeđi. Dehidracija predstavlja ozbiljnu opasnost za zdravlje u danima kada su iznimno visoke temperature, a pojačano znojenje dovodi do gubitka vode koju je potrebno nadomjestiti - istaknuli su.
Potrebno je pratiti savjete zdravstvenih ustanova za vrijeme trajanja velikih vrućina, a na stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda pratiti upozorenja o toplinskim valovima i mogućim iznenadnim promjenama vremena. Hrvatski autoklub na svojim stranicama redovito ažurira stanje na cestama, a Ravnateljstvo civilne zaštite savjetuje da građani provjeravaju prije nego li krenu na put.
Visoke temperature mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te mogu pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesti. Savjetuje se rashladiti tijelo i piti dovoljno tekućine, piti negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera.
Boravak na direktnom suncu treba izbjegavati u razdoblju od 10 do 17 sati, a naročito se to odnosi na djecu, trudnice, starije osobe, srčane bolesnike i bolesnike s kroničnim bolestima. Također, savjetuju izbjegavati naporan fizički rad ili ga obavljati u najhladnije doba dana, što je obično u ranim jutarnjim satima. Treba uzeti češće pauze za odmor, skloniti se u hlad, a tekućinu unositi svakih 30 minuta.
Kad stiže promjena vremena?
Promjena vremena očekuje se krajem idućeg tjedna kad je moguć pad temperature i za 15 stupnjeva! Krajem tjedna i za vikend moguće je i grmljavinsko nevrijeme i jaki udari vjetra.