Slovenski premijer Miro Cerar u četvrtak je u Londonu o migrantskoj krizi razgovarao s britanskim premijerom Davidom Cameronom, a obojica su se složila da je od bitne važnosti pojačati kontrolu vanjske granice EU-a između Grčke i Turske, objavio je u četvrtak navečer kabinet slovenskog premijera u priopćenju za javnost.
Istodobno, Cerar je u posebnoj izjavi kao "neprihvatljivu" za svoju zemlju nazvao nizozemsku ideju o "mini Schengenu" koji bi uključivao samo zemlje Beneluksa te Njemačku i Austriju, a ne 26 europskih zemalja kako je to sada slučaj, i to zato da bi se bolje kontrolirala imigracija iz trećih država u središte Europe.
Najviše pažnje tijekom kraćeg radnog susreta Cameron i Cerar posvetili su izbjegličkoj krizi, a Cerar je britanskom premijeru naglasio kako je Slovenija unatoč velikom opterećenju izbjegličkim priljevom i dalje vjerodostojna članica Schengenskog sustava koji omogućuje otvorenost unutarnjih granica u Europskoj uniji.
Jače kontrole svoje granice s Hrvatskom i restrikcije započete prestankom primanja ekonomskih migranata slovenski dužnosnici opravdavaju i opasnošću za Sloveniju ako bi se formirao "mali Schengen" u kojemu bi bilo samo nekoliko država u zapadnoj i srednjoj Europi, no slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec ocijenio je u četvrtak da ta ideja o kojoj navodno razmišlja Nizozemska nije realna.
Nizozemski prijedlog nije realističan, ocijenio je Erjavec, komentirajući takvu zamisao, te dodao kako bi oživotvorenje takve ideje bio početak kraja Europske unije.
- To bi izazvalo eroziju EU-a, mnogi na to upozoravaju. Pad Schengena značio bi početak kraja Europske unije - kazao je Erjavec za slovenske medije.
Pad Schengena prema večerašnjim opaskama slovenskih elektroničkih medija značio bi "povratak Slovenije na Balkan" i opasnost da postane izbjeglički kamp u koji bi se sakupljali migranti koje središnji dio Europe ne želi prihvatiti.
Ideju o "mini Schengenu" rezolutno je u izjavi za Slovensku televiziju kao "neprihvatljivu" odbacio i premijer Miro Cerar.
- Slovenija je konstitutivna članica Schengenskog područja i takvu zamisao odlučno odbacujemo, bio bi to kraj europske priče - kazao je Cerar.
Orban i Stoltenberg o migrantskoj krizi i terorističkoj prijetnji
Članice Europske unije u ratu su sa zemljama iz kojih stižu migranti, rekao je u četvrtak mađarski premijer Viktor Orban nakon sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom koji je istaknuo da je za sigurnost članica NATO-a nužno stabilizirati zemlje emigracije.
- Od terorističkih napada u Parizu ne govorimo više samo o prijetnji već o stvarnim napadima i Mađarska ozbiljno pristupa tom ratu protiv terora - rekao je Orban novinarima.
Pozvao je na pojačanu kontrolu migrantskog vala na samome jugu i potvrdio Stoltenbergu mađarsku predanost NATO-u. Europa mora identificirati baš svakog migranta i utvrditi razlog njegova dolaska u Europu, rekao je mađarski premijer.
Migrantska kriza u svojoj je srži humanitarna i može se riješiti ako se riješe sukobi u državama ishodištima migracije, rekao je Stoltenberg. Ocijenio je da te zemlje treba stabilizirati i budu li one sposobne boriti se protiv terorizma na vlastitu tlu, tada će i članice NATO-a biti sigurnije.
Mađarska i NATO uspješni su u nadzoru zračnog prostora nad tri baltičke države, članice NATO-a, rekao je Orban i obećao da će Mađarska i u 2016. nastaviti sudjelovati u misiji u Afganistanu.
Mađarska se neće povlačiti iz misija po svijetu u kojima sudjeluje 1000 mađarskih vojnika, rekao je.