To je to što me zanima!

Čelnici EU-a ovaj će tjedan razgovarati o ukrajinskom zahtjevu za članstvo u Uniji

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij prošli je tjedan u dramatičnim okolnostima potpisao zahtjev za članstvo u EU-u, a ubrzo su takve zahtjeve uputili Gruzija i Moldavija
Vidi originalni članak

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel najavio je u ponedjeljak da će čelnici država članica EU-a u sljedećih nekoliko dana razgovarati o zahtjevu Ukrajine za članstvo u Uniji.

“Narednih dana razgovarat ćemo o zahtjevu Ukrajine za članstvo u EU-u”, objavio je Michel na Twitteru.

Prva sljedeća prilika za razgovor o tom pitanju je neformalni sastanak na vrhu koji će se u četvrtak i petak održati u Versaillesu.

Francusko predsjedništvo Vijećem EU-a planiralo je taj sastanak kako bi se u prvom redu razgovaralo o europskom modelu rasta i investicija do 2030. godine, ali ruska invazija na Ukrajinu, ukrajinski zahtjev za članstvo i sigurnosna situacija u Europi vjerojatno će zasjeniti prvotno planiranu temu.

NAKON TRI SATA Treća runda pregovora završila: 'Došlo je do pozitivnog pomaka'

Francuski predsjednik Emmanuel Macron nedavno je najavio kako želi da se na samitu razgovora o promjenama europske obrambene politike i o europskoj strategiji energetske neovisnosti.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij prošli je tjedan u dramatičnim okolnostima potpisao zahtjev za članstvo u EU-u, a ubrzo su takve zahtjeve uputili Gruzija i Moldavija. Sve tri zemlje sudjeluju u Istočnom partnerstvu, u okviru kojeg EU radi na približavanju i suradnji s istočnim susjedima, ali im ne nudi perspektivu članstva, kakva je obećana zemljama zapadnog Balkana.

Sada je pitanje hoće li najnoviji razvoj događaja to promijeniti. Za Europsku uniju je to vrlo osjetljivo pitanje. Nakon ruske invazije na Ukrajinu, Unija je djelovala vrlo brzo, uvela dosad nezabilježene sankcije protiv Rusije, pokazala solidarnosti i jedinstvo s Ukrajinom i Ukrajincima, ali po pitanju proširenja teško je barem zasad očekivati takvo jedinstvo.

TREBA PRATIT TKO ULAZI U ZEMLJU Boris Johnson: 'Britanija je velikodušna prema izbjeglicama, ali treba kontrola'

Osim toga, ni obećana perspektiva zemljama zapadnog Balkana nikako da poprimi konkretnije izglede, zbog otpora ili oklijevanja dijela zemalja članica, i to redom onih većih i utjecajnih.

Michel je u zasebnom tvitu objavio da je u ponedjeljak telefonski razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i pozvao ga “da obustavi neprijateljstva i otvori humanitarne koridore” u Ukrajini.

 >>Stanje u Ukrajini iz minute u minutu pratite ovdje<<  

Idi na 24sata

Komentari 5

  • Joža-gulikoža 08.03.2022.

    "Kasno Marko na Kosovo stiže"

  • DeGogi 08.03.2022.

    Ukrajina po korupciji 117. (od 190 drzava) na svijetu - taman spremna za EU.

  • MeiSnooper 07.03.2022.

    Ma ovo sve ide k vragu. I kad netko kaže da samo Rusi krše sva pravila. Jedan od uvijeta za članstvo je da država nema konfliktne odnose sa susjedima. Makedonija čeka preko 20 godina zbog spora oko imena države (Grci) i oko jezika (Bugari). Graničnih problema nema. Turci su čekali preko 30 godina i neki su bili mišljenja da Turska nije Europska država jer je veći dio u Azijskom dijelu. Sada ne smeta što je Gruzija u priqizdini u Aziji, a Ukrajina u ratu bez kontrole nad državom. Nas su ribali, cjedili nam mast i morali smo svakakve perverzne zahtjeve isounjavati. Kad se sjetim Slovenske blokade, a sada bi Slovenci prekoredno bez ikakvih uvjeta primili sve. Kao, mi Balkanci pa smrdimo. Nek čekaju Makedonija, Albanija i Crna Gora još 20-ak godina.

Komentiraj...
Vidi sve komentare