To je to što me zanima!

Čelnici EU-a o Srebrenici: Trebamo priznati patnje drugih

Nazivajući genocid u Srebrenici jednim od "najmračnijih poglavlja suvremene europske povijesti", europski čelnici kažu da je obljetnica "bolan podsjetnik neuspjeha Europe"
Vidi originalni članak

Čelnici europskih institucija istaknuli u u petak u povodu 25. obljetnice genocida u Srebrenici da je za uspostavu povjerenja među zajednicama u BiH potrebno priznati patnje drugih, upostaviti uzajamo poštovanje i dostojanstvo.

U subotu se obilježava 25. obljetnica genocida u Srebrenici u kojem su snage bosanskih Srba ubile više od 8000 bošnjačkih  muškaraca i dječaka u ljeto 1995. godine.  

- BiH je napredovala u uspostavi povjerenja, unutar i među zajendnicama u zemlji. Ali za nastavak mira i pomiranja, put prema naprijed mora uključivati priznanje patnje, uzajamno poštovanje i dostajnstvo - istaknuli su predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i visoki predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell.

25 GODINA OD GENOCIDA Udovice Srebrenice ne nalaze mir: 'Milovala sam sina po kosi i rekla da ga neću ostaviti...'

- Pomirenje na dnevnoj osnovi mora postati realnost u politici, školama, gradskim vijećnicama, u svakonodevnom životu. Čelnici su svugdje odgovorni osigurati da javne poruke, kao i kipovi, spomenici i imena javnih mjesta, ulica i trgova, podupiru potragu za pomirenjem - stoji u zajedničkom priopćenju.

Nazivajući genocid u Srebrenici jednim od "najmračnijih poglavlja suvremene europske povijesti", europski čelnici kažu da je obljetnica "bolan podsjetnik neuspjeha Europe koja nije ispunila obećanje da se na njezinu tlu neće ponoviti takva tragedija".

- Dvadeset i pet goina poslije, naša je dužnost sjećati se. Moramo se časno suočiti s prošlošću i gledati na budućnost s odlučnošću da se pomogne sljedećim generacijama, poglavito mladim sa zapadnog Balkana, u izgradnji bolje zajedničke budućnosti - ističe trojka.

SUDIONICI PODIJELJENI U SKUPINE 'Marš mira' kraći i s manje ljudi: 25. obljetnica genocida u Srebrenici u znaku korone

Čelnici eurposkih institucija potvrdili su privreženost Europske unije potpori BiH i zapadnom Balkanu za jačanje pomiranja i prevladavanje nasljeđa prošlosti jer je njihova budućnost u EU "bliža no ikad".

Idi na 24sata

Komentari 13

  • 10.07.2020.

    to je bila likvidacija.. što više reći

  • Usora1 10.07.2020.

    sucut obiteljima svih zrtvi. mozda nije trenutak ali moram napisat. muslimani se po ovom pitanju ne razlikuju od svojih krvnika, zaluju za svojim zrtvama ali i slave "viteske" bitke gdje su stradalnici bili drugi. na kraju se i istina, i kontekst sukoba pa i pijetet spram zrtvi stavlja u drugi plan a z prvom planu je da se sve ispolitizira i stavi u sluzbu zbijanje redova za neke nove bitke i neka nova stratista.

  • 10.07.2020.

    Ma kaj treba vec jednom srbiju osuditi i da plati ostetu Hrvatskoj, BiH i Kosovu.... I nema druge jer svi dobro znamo ko su krvnici sa balkana.

Komentiraj...
Vidi sve komentare