Život se može u potpunosti vratiti u normalu jedino nakon što cjepivo protiv korona virusa bude globalno dostupno, poručio je jučer suosnivač Microsofta i ponajveći svjetski filantrop Bill Gates (64)U razgovoru za Fox News Gates je kazao da se mora brzo raditi na razvoju novog cjepiva u “milijardama doza”. Razvijene zemlje poput SAD-a, nastavio je, prije ili kasnije moći će se boriti protiv virusa, ali on mora biti poražen u cijelom svijetu. Stvari se neće uistinu vratiti u normalu sve dok cjepivo ne bude dostupno praktički cijelom svijetu, rekao je Gates, koji je prošli tjedan pozvao američku vladu da u borbi protiv koronavirusa krene s izgradnjom tvornica za razvoj najperspektivnijih cjepiva.
POGLEDAJTE VIDEO:
- To bi moglo uroditi gubitkom milijuna i milijuna dolara, pošto neka cjepiva najvjerojatnije nikada neće biti potrebna i privatne kompanije ne mogu preuzeti taj rizik na sebe- smatra Gates.
Više desetaka tvrtki i znanstvenih organizacija iz cijelog svijeta u ovom trenutku intenzivno radi na otkrivanju cjepiva za korona virus, a unatoč njihovom ubrzanom radu, najizglednije je da će cjepivo biti spremno za kliničku primjenu za otprilike godinu dana.
'Pripada čovječanstvu'
Primjerice, njemačka tehnološka tvrtka BioNTech dobila je nedavno od kineske farmaceutske kompanije Fosun Farma 120 milijuna eura za razvoj i istraživanje cjepiva. Do sada se ova njemačka tvrtka bavila razvojem lijekova protiv raka, pa su u novonastaloj situaciji promijenili primarno područje djelovanja te ujedno proširili partnerstvo s američkim farmaceutskim divom Pfizerom, kako bi se cjepivo što prije pronašlo.
Dosta se očekuje i od projekata njemačke tvrtke CureVac, a njihov čelni čovjek već je najavio da će cjepivo, onog trenutka kada se proizvede, biti na raspolaganju cijelom čovječanstvu. A kako bi ono što prije postalo dostupno, Europska komisija ponudila je CureVacu kredit od čak 80 milijuna eura za financiranje njihova istraživanja.
Amerika je, čini se, najaktivnija u području pronalaska cjepiva protiv COVID-a 19, odnosno, u Americi je koncentriran najveći broj tvrtki koje su svoj znanstveni rad usmjerile na spas od pandemije.
Primjerice, američka tvrtka Moderna objavila je da je prva faza kliničkog ispitivanja cjepiva već gotova te da će druga faza krenuti ovoga proljeća, ili najkasnije početkom ljeta. Prva faza kliničkog ispitivanja na ljudima započela je sredinom ožujka u Seattleu, pa je prva pacijentica, koja je dobila eksperimentalno cjepivo bila 43-godišnja žena iz tog američkog grada. Iz tvrtke Moderna poručuju da ako i ostale dvije faze ispitivanja budu jednako uspješne, cjepivo možemo na tržištu očekivati za dvanaest do osamnaest mjeseci.
Cijeli svijet zajedno
Jednako tako, na razvoju cjepiva rade znanstvenici na britanskom sveučilištu u Oxfordu te australski stručnjaci sveučilišta Queensland. Obećavajućim se smatraju i istraživanja na sveučilištu u američkom Pittsburghu. Tamo su znanstvenici testirali potencijalno cjepivo na miševima i pokazalo se da zahvaljujući djelovanju cjepiva miševi stvaraju specifična virusna antitijela.
No to tek treba primijeniti na ljudima, a općenito je za cjepivo ključno, da u trenutku kada dođe u kliničku primjenu, bude posve zdravstveno sigurno za ljude.
Velike najave stižu i iz kompanje Johnson&Johnson. Njihov šef zdravstvenog odjela te član izvršnog odbora firme, Paul Stoffles obznanio je javnosti da su počeli surađivati s američkom vladom na razvoju cjepiva. Ukupno milijardu njih.
- Prve doze trebale bi biti dostupne početkom 2021. godine. S testiranjem na ljudima planira se početi u rujnu ove godine. Ukupno je cilj proizvesti milijardu cjepiva. Očekujemo da će ulaganja na projektu premašiti milijardu dolara - objavili su Johnson&Johnson i američka vlada u zajedničkom priopćenju za medije.
Slično kao i cijeli svijet razmišlja i naš znanstvenik Ivan Đikić. On nam je nedavno rekao kako ćemo na cjepivo pričekati barem još šest mjeseci....