Prošlo je više od godinu dana otkad je udruga Roda pokrenula akciju “Prekinimo šutnju”, u kojoj je više od sto žena s javnošću podijelilo svoja bolna i traumatična iskustva s porođaja. Ministarstvo zdravlja tad je žurno pokrenulo inspekcijski nadzor u rodilištima diljem Hrvatske, no iako su sve ispitali, službenog izvješća o rezultatima nadzora još nema.
- Izvješće ćemo objaviti čim ga budemo imali - kratko je rekao Dragan Korolija Marinić, pomoćnik ministra zdravlja. U udruzi Roda time su šokirani jer tvrde da su im u ministarstvu još u lipnju prošle godine na sastanku rekli da je inspekcija potvrdila velika odstupanja u pojedinim rodilištima kad je riječ o carskim rezovima, epiziotomiji ili pak o vađenju posteljice rukom iz tijela rodilje nakon porođaja.
- Rekli su kako je nadzor pokazao da se u nekim rodilištima takvi postupci redovito izvode, a u nekima u vrlo malim postocima. Usmeno smo to uspjeli doznati, no službeno još nema nikakvog odgovora. Pa koliko im treba da napišu izvješće - pita se Daniela Drandić, aktivistica udruge Roda, dodajući kako se boji da se želje rodilja u bolnicama i dalje ne uvažavaju i da im se ljudska prava krše.
- Propusta je bilo i u nadzoru jer su inspekciju rodilištima unaprijed najavljivali. Stanje se tako lako moglo prikazati boljim nego što ono ustvari jest - pojasnila je Drandić. Smatra da je najveći problem hrvatskog zdravstva što se ne ulaže dovoljno u edukaciju primalja i medicinskih sestara.
- Možemo imati najbolju opremu u rodilištima ako nemamo ljude koji je znaju koristiti. Svi znamo da primalje na porođajima obave 90 posto posla i da su one najzaslužnije da porođaji prođu u redu - govori Drandić dodajući kako su pala i obećanja ministra Siniše Varge o komunikacijskim tečajevima za medicinske sestre. Tvrdi da su tečajevi tek sporadično održani u onim bolnicama koje su bile svjesne tog problema.
Godinama su šutjele o svom iskustvu
Pokretanjem akcije “Prekinimo šutnju” žene su se ohrabrile i progovorile o svojim bolnim iskustvima. Mnoge su rekle da su ih tijekom porođaja omalovažavali, da njihove želje o načinu porođaja nisu poštivali, da su ih vrijeđali i puštali u nepodnošljivim bolovima. Jedna je rekla kako su je primalje ostavile u rađaonici i otišle na kavu. Pomogla joj je čistačica, koja ju je vodila kroz porođaj.