To je to što me zanima!

Čekaju godinu dana: Rodilišta su nam loša, a pomaka nema

Ministarstvo zdravlja ispitalo je rodilišta nakon potresnih ispovijedi rodilja, izvješća još nema. Mnoge žene su zbog lošeg iskustva odlučile kako više ne žele rađati
Vidi originalni članak

Prošlo je više od godinu dana otkad je udruga Roda pokrenula akciju “Prekinimo šutnju”, u kojoj je više od sto žena s javnošću podijelilo svoja bolna i traumatična iskustva s porođaja. Ministarstvo zdravlja tad je žurno pokrenulo inspekcijski nadzor u rodilištima diljem Hrvatske, no iako su sve ispitali, službenog izvješća o rezultatima nadzora još nema.

- Izvješće ćemo objaviti čim ga budemo imali - kratko je rekao Dragan Korolija Marinić, pomoćnik ministra zdravlja. U udruzi Roda time su šokirani jer tvrde da su im u ministarstvu još u lipnju prošle godine na sastanku rekli da je inspekcija potvrdila velika odstupanja u pojedinim rodilištima kad je riječ o carskim rezovima, epiziotomiji ili pak o vađenju posteljice rukom iz tijela rodilje nakon porođaja.

- Rekli su kako je nadzor pokazao da se u nekim rodilištima takvi postupci redovito izvode, a u nekima u vrlo malim postocima. Usmeno smo to uspjeli doznati, no službeno još nema nikakvog odgovora. Pa koliko im treba da napišu izvješće - pita se Daniela Drandić, aktivistica udruge Roda, dodajući kako se boji da se želje rodilja u bolnicama i dalje ne uvažavaju i da im se ljudska prava krše.

- Propusta je bilo i u nadzoru jer su inspekciju rodilištima unaprijed najavljivali. Stanje se tako lako moglo prikazati boljim nego što ono ustvari jest - pojasnila je Drandić. Smatra da je najveći problem hrvatskog zdravstva što se ne ulaže dovoljno u edukaciju primalja i medicinskih sestara.

- Možemo imati najbolju opremu u rodilištima ako nemamo ljude koji je znaju koristiti. Svi znamo da primalje na porođajima obave 90 posto posla i da su one najzaslužnije da porođaji prođu u redu - govori Drandić dodajući kako su pala i obećanja ministra Siniše Varge o komunikacijskim tečajevima za medicinske sestre. Tvrdi da su tečajevi tek sporadično održani u onim bolnicama koje su bile svjesne tog problema.

Godinama su šutjele o svom iskustvu

Pokretanjem akcije “Prekinimo šutnju” žene su se ohrabrile i progovorile o svojim bolnim iskustvima. Mnoge su rekle da su ih tijekom porođaja omalovažavali, da njihove želje o načinu porođaja nisu poštivali, da su ih vrijeđali i puštali u nepodnošljivim bolovima. Jedna je rekla kako su je primalje ostavile u rađaonici i otišle na kavu. Pomogla joj je čistačica, koja ju je vodila kroz porođaj.

Idi na 24sata

Komentari 120

  • ytrewq 15.01.2016.

    Majci svog djeteta ne bih dopustio porod u državnom rodilištu koja su sva ili gotovo sva ispod prihvatljivog minimuma. Žene u Hrvatskoj, koje si ne mogu ili ne žele priuštitiporod u privatnom rodilištu, imaju mogućnost porađanja kod kuće.

  • ledo1 15.01.2016.

    Kao i svuda oko nas tako i u tom dijelu zdravstva problemi ako ne dodeš po preporuci ili sa velikim darovima

  • KaVeSi 15.01.2016.

    i onda se cudite kada netko tko ima novaca kao Jelena Veljaca odabere roditi u privatnoj klinici...

Komentiraj...
Vidi sve komentare