To je to što me zanima!

Carinili mu automobil koji nije njegov, a mora platiti i porez

Stevu Kneževića, policija je zaustavila na GP Hrvatska Kostajnica, dok se vraćao iz BiH, te kaznila s 3000 kuna. Odredili su mu i carinu i porez na vozilo koje nije njegovo
Vidi originalni članak

Unatoč tome što sam u mirovini, ja sam zaposlenik i vlasnik tvrtke u Njemačkoj, koja je uzela na leasing automobil KIA Sportage s kojim sam došao u svoje rodno mjesto Donja Velešnja, na području Hrvatske Kostajnice. Policija nije imala pravo kazniti me. Van svake pameti je što su odredili carinu i porez za automobil koji nije u mom vlasništvu, govori 68-godišnji Stevo Knežević.

Knežević je s 1. listopadom 2013. godine prijavio boravak na adresi u selu Donja Velešnja gdje obnavlja obiteljsku kuću, ali većinu vremena, kaže, provodi u Njemačkoj. Problemi su nastali kad se vraćao iz susjedne Bosne i Hercegovine, na graničnom prijelazu Hrvatska Kostajnica policajci su ga zaustavili i kaznili s 3000 kuna. Rekli su mu da nema pravo voziti automobil s njemačkim registarskim oznakama. Pored toga su odredili carinu i porez na vozilo koje nije njegovo, već je u vlasništvu leasing kuće.

-To je skandal. Odrediti carinu i porez kao da uvozim automobil, a čiji u stvari nisam ni vlasnik, a sada ni korisnik jer je on vraćen leasing kući, je van svake pameti. Sad sam došao s drugim vozilom jer je KIA Sportage vraćena leasingu zbog neispravnosti. Prema tumačenju carine mogu me tražiti porez i carinu i za ovo vozilo - kaže Knežević.

Prije putovanja raspitao u Njemačkoj, a potom su mu i pri ulasku iz Slovenije u Hrvatsku kazali da taj automobil slobodno koristi jer u Njemačkoj ima neograničeni boravak, međunarodnu vozačku dozvolu, te da unatoč mirovini radi u vlastitoj tvrtki u kojoj je direktor. Nije mu jasno, kaže, da postoje različita pravna tumačenja. Istaknuo je kako nema namjeru platiti kaznu, a još manje carinu i posebne poreze u iznosu od 16.000 kuna.

Knežević je početkom lipnja otišao u Njemačku kako bi u roku dostavio dokumentaciju koju je tražila Carina. No, na putu kroz Austriju je završio u bolnici, a potom u njemačkoj klinici gdje je operirao žuč. U međuvremenu Carina je donijela rješenje da je Knežević dužan, uz kaznu od 3000 kuna, platiti i 16.000 kuna carine i poreza. 

Knežević je cijeli slučaj predao u ruke odvjetnici koja nam je u četvrtak rekla da je podnijet zahtjev za povrat u prijašnje stanje.

Iz carinske Uprave su nam odgovorili kako je utvrđeno da gospodin Knežević ima prijavljeno prebivalište i adresu stanovanja u Donjoj Velešnji te da u Republici Hrvatskoj stvarno boravi veći dio godine. Odnosno više od 185 dana godišnje, te po Zakonu mora platiti carinu i pripadajuće poreze.

- Gospodin Knežević osobno je preuzeo porezno rješenje, na koje nije uložio žalbu, već je podnio prijedlog za povrat u prijašnje stanje, na što mu je Carinska uprava uputila zaključak kojim se traži navođenje razloga propuštanja određene radnje - stoji između ostalog u odgovoru Carine. No, Knežević tvrdi da zbog operacije i moždanog udara nije mogao u danom roku podnijeti žalbu, te da će o svemu obavijestiti i nadležne u Njemačkoj gdje, kako kaže, živi i radi više od 185 dana.

 

Idi na 24sata

Komentari 13

  • 24.10.2016.

    Koliko mi je poznato, ako ima prijavljen boravak u određenoj državi, onda mora i auto tih tablica voziti, međunarodna vozačka nema nikave veze sa tim. Ja npr imam dvojno državljanstvo, ali živim u Rijeci i ne smijem voziti auto sa talijanskim tablicama. Također brat koji živi u Italiji, ne smije voziti moje auto, jedino ako sam ja u tom vozilu tako da na prvi pogled ne vidim ništa sporno.

  • Galeb i ja 23.10.2016.

    Meni su to isto napravili sa gliserom.Nabili su mi toliki porez i carinu pa sam im ostavio glisera da ga imaju za uspomenui da se imaju u cemu voziti kada idu na godisnji.

  • Danmax 23.10.2016.

    Pa normalno da ne moze, po tome bi svaki umirovljenik koji je u Njemackoj zivio i zaradio penziju vozio automobile na stranim tablicama i uzivao privilegije. Pa plati sve sto moras kao i sav normalan narod, sve ti lijepo pise u Zakonu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare