Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, komentirao je broj oboljelih od koronavirusa te rekao kako unatoč porastu brojke još nisu zabrinjavajuće.
- Od početka 8. mjeseca nam je broj novootkrivenih slučajeva nešto narastao, ali to nisu još uvijek zabrinjavajuće brojke. Hospitalizacije, iako rastu, ne rastu tako bitno. U svijetu cirkuliraju tri nova soja koji imaju značajne mutacije na šiljastom proteinu što im omogućava da izbjegavaju imunitet stečen bilo preboljenjem bilo cijepljenjem. Zato u čitavom svijetu vidimo porast, ali taj porast još uvijek nije zabrinjavajući i mi pažljivo pratimo situaciju - rekao je Capak za N1.
Dodaje i kako za sada ne planiraju uvođenje novih mjera, ali da imaju novo cjepivo.
- Mi smo 18.09. počeli s cijepljenjem s novo-varijantnim Pfizerovim cjepivom. Ono je dostupno i preporučujemo da se rizične skupine cijepe, prije svega one starije od 65 godina i kronični bolesnici, ali cjepiva ima dovoljno i moći će se cijepiti i svi oni drugi koji žele - kaže Capak.
Tko se treba cijepiti?
Dr. med. Zoran Barušić, zamjenik ravnatelja Klinike za infektivne bolesti "Fran Mihaljević", rekao je za HRT kako su cjepiva koja će biti aktualna tijekom ove sezone bazirana na podvarijanti soja omikron.
- Ponajprije je cijepljenje preporučeno osobama kod kojih je povećana mogućnost obolijevanja od težih oblika COVID-a. Preporuke su manje-više na razini onih koje su bile prije. Radi se o osobama starijim od 65 godina, štićenicima domova za starije i nemoćne, kao i onima koji imaju neku težu bolest. Svakako se u tu kategoriju ubrajaju trudnice i djelatnici u zdravstvenim ustanovama - objasnio je Barušić.
Dodaje i da je za sad preporuka da za većinu stanovništva bude jedna doza cjepiva.
- Bitno je voditi računa o tome da je od prethodnog preboljenja ili cijepljenja, neovisno o tome o kojem se cjepivu radi, prošlo najmanje 6 mjeseci - istaknuo je Barušić.