Da izvanredni povjerenik u Italiji ima 140 savjetnika, javnost bi ga razapela i ispao bi nesposoban ako su mu potrebni svi ti konzultanti.
Kaže to politologinja Aleksandra Šućur koja radi u Italiji, poznaje njihova zakonska rješenja izvanredne uprave za tvrtke i sudska je vještakinja. Italija je zakon koji je kod nas poznat kao Lex Agrokor primjenila na stotine poduzeća, a najpoznatiji je slučaj Parmalata.
Izvanredna uprava na čelu s Antom Ramljkom je dosad potrošila 214 milijuna kuna na savjetnike, a njegova bivša tvrtka zarađuje 242 tisuće kuna tjedno. Za osam mjeseci bruto naknada, Ramljaku je otišlo preko milijun kuna.
U Italiji je godišnja zarada ograničena, a ugovora se i bonus od 25 posto ako uspije restrukturiranje tvrtke. Ako ne, vraća se 50 posto novca. Savjetnike u Italiji smije se angažirati samo u iznimno složenim slučajevima i to kao fizičke osobe za maksimalno 9000 eura naknade. Oni ne smiju biti niti u rodbinskim vezama, niti smiju biti poslovno povezani s povjerenikom jer se to smatra sukobom interesa. Savjetnik se bira javnim natječajem.
Konzultant Drago Munjiza za N1 je komentirao da krizni menadžeri i drugdje u svijetu zarađuju u ovakvim slučajevima dvije do tri tisuće dolara po danu. Cijene koje plaća Ramljak zato smatra opravdanim ako nagodba i restrukturiranje uspiju. Ipak, i on smatra da je Ramljak trebao sve ranije objaviti.
1. U Italiji izvanredni povjerenik ne može zaraditi više od 100.000 eura godišnje za svoj rad
2. Savjetnik se može uzeti tek ako nema takve osobe u tvrtki. Plaća maksimalno 9000 eura
3. Savjetnik ne smije biti u nikakvoj rodbinskoj ili poslovnoj vezi s izvanrednim povjerenikom tvrtke