Jako mi nedostaje obitelj, najmlađa sam od djece i jedina cura. Mama i tata ponajviše, nekako je najteže to što nisam s njima za rođendane, praznike, u sreći, zdravlju i bolesti, kaže nam Karla Carrasco (23), inženjerka na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford.
POGLEDAJTE VIDEO:
Od listopada prošle godine s više od 4000 mornara dane provodi na palubi nosača aviona. Putovanje su počeli u sjevernoj Norveškoj, a prošli tjedan uplovili su u Sredozemlje. U Splitu bi trebali ostati nekoliko dana kako bi se članovi posade odmorili.
- Upisala sam fakultet, ali nisam se pronašla u tome. Željela sam nešto bolje, nešto avanturistički i tad sam se odlučila za mornaricu. Naravno, željela sam i zaraditi neki 'bolji' novac - kaže nam mlada Karla te dodaje kako se kao žena odlično snašla na brodu.
- Dolazak najnaprednijeg i najnovijeg američkog nosača zrakoplova na nuklearni pogon, broda USS Gerald R. Ford, u Split dokaz je američke predanosti miru i stabilnosti regije - rekao je kapetan Rick Burgess, zapovjednik USS Gerald R. Forda.
Imali su i mornari vrlo mnogo pitanja. Boravak u Splitu žele iskoristiti na najbolji mogući način.
- Možete li nam preporučiti neke restorane? Gdje je dobro jesti? Je li more ovdje dobro za kupanje? Koja je plaža najbliža centru - samo su neka od pitanja mornara.
Ovo je treći američki brod koji je u posljednjih 18 mjeseci uplovio u Splitska vrata. U veljači je nosač aviona USS Harry S. Truman bio u Splitu, a tad su mladi mornari uživali u bogatoj gastronomskoj ponudi grada, a neki od njih tražili su ljubav na Tinderu, društvenoj mreži za upoznavanje.
332,84 metra dug je američki nosač aviona. Maksimalna mu je brzina 56 km/h
13 milijardi dolara cijena je ove grdosije, ima čak 25 paluba
75 aviona trenutačno se nalazi na njemu, a može primiti i do 90 zrakoplova
4600 ljudi čini posadu ovog broda: mornari, časnici, piloti, liječnici....