S današnjim danom, a preostalo je još devet dana do zaključenja roka, od 1,3 milijarde eura dobivenih za zagrebački i petrinjski potres utrošeno je milijardu i 228 milijuna eura. Kad govorimo o zagrebačkom potresu, za koji je dodijeljeno 684 milijuna, iskorišteno je 783 milijuna, odnosno 113 posto više, a za petrinjski je od dodijeljenih 319 utrošeno 454 milijuna eura, odnosno 142 posto. Na idućoj sjednici ćemo imati odluku kojom ćemo predvidjeti nastavak financiranja svih projekata koji su potpisani u Fondu solidarnosti, a čiji će se nastavak u iznosu oko milijardu eura financirati iz Državnog proračuna, a preostali iznos od 1,1 milijardu iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, kazao je ministar graditeljstva Branko Bačić govoreći na sjednici Vlade o aktivnostima poslijepotresne obnove.
Što se tiče obnove privatnih kuća, trenutno su na područjima oba potresa, dodao je, otvorena 625 gradilišta.
- Od početka godine utrošeno je za obnovu privatnih zgrada 64,5 milijuna eura. Otkako je donesen novi zakon o obnovi i kada smo predložili novi model samoobnove, zaprimili smo 500 zahtjeva i to na način da je 350 postojećih zahtjeva izmijenjeno. Naime, ranije su tražili da im država obnovi u organiziranoj obnovi njihove kuće, a sada su zahtjeve, obzirom na privlačnost ovakvog modela, izmijenili i krenuli u proces samoobnove, za što se otvaraju posebni žiro računi. U tijeku je isplata po svakom riješenom predmetu, do kraja godine ćemo sigurno imati značajni broj zahtjeva po ovom modelu - naglasio je Bačić.
A Vlada je produžila odluke do kraja godine koje se tiču otpisa računa za struju, grijanje i HRT, kao i oslobađanja plaćanja cestarine na autocesti A11 Sisak-Zagreb i prijevoza vlakom građanima na potresom pogođenom području.