U većini zemalja u kojima se pojavio Uber je izazvao brojne sukobe, od fizičkih pa do sudskih sporova.
U Parizu su ljutiti taksisti napali vozače Ubera. Slično se događa i u Zagrebu, na aerodromu u Velikoj Gorici te u Splitu. Šef njemačkih taksi dispečera najavio je, piše New York Times, ogorčenu borbu protiv Ubera. U Francuskoj su dva menadžera Ubera izvedena pred sud.
Naš ministar prometa Oleg Butković tvrdi da Uber nezakonito prevozi ljude te prijeti kaznama i oduzimanjem vozila, što taksi udruge podržavaju. No čini se da će i hrvatske i europske dvojbe o legalnosti Ubera riješiti Europski sud pravde sa sjedištem u Luxembourgu, koji će u utorak saslušati predstavnike španjolskih taksista i zastupnike Ubera.
Uber danas radi u 300 gradova na šest kontinenata, piše NYT, čiji komentator očekuje da će sud dati za pravo Uberu, kompaniji koja je postala jedan od najuspješnijih svjetskih start-upova, vrijedan oko 68 milijardi dolara. U svijetu nove ekonomije, tzv. “dijeljenih usluga”, nije jasno što je Uber. Jesu li oni taksisti koji predstavljaju nelojalnu konkurenciju ili su samo digitalna platforma koja omogućuje lakši prijevoz putnika.
- Naša uloga je poticanje regulatornog okruženja koje omogućuje nove poslovne modele razvoja - rekao je Jyrki Katainen, potpredsjednik EK za radna mjesta, investicije i konkurentnost, dodajući da treba osigurati zaštitu potrošača, ali i fer oporezivanje te uvjete rada.