Slomilo me što nakon svih tih godina nismo imali šansu da kao žrtve zatražimo pravdu - komentirao je za američki New York Times umirovljeni njujorški policajac Terence McTigue, koji je sa kolegama stradao kod deaktivacije bombe koju je postavio 1976. godine Zvonko Bušić u njujorškoj podzemnoj željeznici. Dodao je kako je pomilovanje nevjerojatno.
- On ide kući, a mi svi zbog toga patimo - ogorčen je rekao McTigue.
U eksploziji bombe poginuo je njegov kolega Brian J. Murray, a McTigue je oslijepio na jedno oko, izgubio dva prsta lijeve ruke, djelomično oglušio i ima ozljede lica. Udovica poginulog policajca ogorčena na Povjerenstvo za pomilovanje jer ih nije izvijestilo o razvoju događaja. Podržao ju je senator Charles Schumer, koji također smatra da je Povjerenstvo napravilo ozbiljnu pogrešku. Od glavnog državnog odvjetnika New Yorka zatražio je istragu zbog pomilovanja Zvonka Bušića.
Bušić je u Zagreb sletio u četvrtak oko 21 sat. Dočekalo ga je nekoliko stotina ljudi. Među okupljenima bili su Thompson, Ivić Pašalić, Anto Kovačević i Dražen Budiša.
Neki od okupljenih povikali su “Za dom spremni”, no Bušić ih je upozorio da budu disiplinirani.
ZBOG PAPIRA ODGODILI SLAVLJE U IMOTSKOM
Nakon dočeka na Plesu, Zvonko Bušić prvu je noć proveo kod brata Ante u Zagrebu. Dobro raspoložen nije se dao na počinak, već je ostao budan do tri sata ujutro, a obitelj od njega nije mogla doći do riječi. Planirani put u Imotski i feštu koju su mu pripremali odgodio je dok ne izvadi domovnicu, putovnicu i osobnu.
OTMICA AVIONA I BOMBA
Zvonko Bušić i prijatelji oteli su 10. rujna 1976. godine zrakoplov sa 76 putnika. Cilj im je bio lecima upozoriti na položaj Hrvatske u Jugoslaviji. Prije otmice ostavili su bombu u njujorškoj podzemnoj, od koje je poginuo policajac. Predali su se u Parizu.
AMERIČKI ZATVORSKI DANI
Zvonko Bušić osuđen je 1977. godine na doživotni zatvor s pravom traženja pomilovanja nakon 30 godina. Osim za otmicu, Bušić je proglašen krivim i za smrt policajca Briana J. Murraya te ozljede ostalih policajaca pri deaktivaciji bombe.
U DOBRU, ZLU I BRAKU
Julienne Eden Bušić, koja je suprugu Zvonku zdušno pomagala i podržavala ga pri otmici aviona i postavljanju bombe u pretincu njujorške podzemne željeznice, u američkom zatvoru provela je 13 godina. Do zadnjeg je trenutka ostala uz supruga.
ODBIJEN PA POMILOVAN
Komisija za pomilovanja odbila je 2006. godine Bušićev zahtjev. Bušić je iz Federalnog zatvora u Pennsylvaniji premješten u zatvor za osuđene teroriste Terre Haute u Indiani. Četveročlana komisija za pomilovanja ove ga je godine jednoglasno pomilovala.