"Ne bi trebalo dizati političke tenzije i na ovaj način narušavati odnose dviju prijateljskih i susjednih zemalja", izjavio je Josip Grubeša, ministar pravde BiH, komentirajući za N1 televiziju zamolnice u vezi eventualnih ratnih zločina u akciji Bljesak.
A što onda napravi Zoran Milanović?
Podigne političke tenzije.
"Ovo je trovanje odnosa dviju država, ovo je sabotaža, hrvatska država u svom totalitetu neće dopustiti da se 25 godina nakon rata ovakve stvari događaju", grmio je hrvatski predsjednik ove nedjelje u Sinju.
Zvučeći pritom kao Franjo Tuđman kad je branio Oluju i hrvatske generale obuhvaćene istragama za ratne zločine.
I dok premijer Andrej Plenković, prema pisanju medija, zastupa mišljenje da bi postupak trebalo riješiti u redovnoj proceduri kako bi se onemogućilo njegovo ponavljanje, a to znači prepustiti slučaj pravosudnim tijelima, Milanović otvara pravi politički rat s BiH.
Opet.
Govori o zamolnicama za suradnju u vezi potencijalnih zločina u Bljesku kao o "trovanju odnosa", kao da i on sam nije tijekom godina pridonosio trovanju tih odnosa, zajedno s nekim drugim hrvatskim političarima.
Odlikovanja i primanja
Prije nekoliko dana, primjerice, podijelio je odlikovanja brigadama HVO-a čiji je zapovjednik osuđen pred Haškim sudom za zločine u BiH i koje su povezane s ratnim zločinima nad civilima. Je li to "trovanje odnosa"?
Također, prije četiri mjeseca na Pantovčaku je ugostio Tihomira Blaškića, osuđenog u Haagu zbog zločina u BiH, a najavio je da će ugostiti i bivšeg načelnika Glavnog stožera HVO-a Milivoja Petkovića kad izađe iz zatvora.
Može li se i to nazvati "trovanjem odnosa", kao i istrage protiv hrvatskih generala zbog eventualnih ratnih zločina u Bljesku?
Kolinda Grabar Kitarović, primjerice, družila se s Darijom Kordićem, osuđenikom zbog zločina nad Bošnjacima, slavila Slobodana Praljka, osuđenog zbog zločina u BiH, a hrvatski državni vrh redovito veliča Franju Tuđmana i Gojka Šuška, spomenutih u presudi Haškog suda za podjelu Bosne i Hercegovine.
Slave Republiku Srpsku
I da, hrvatski veleposlanik, u društvu šefa HDZ-a BiH Draga Čovića, sudjelovao je prije par godina na proslavi Dana Republike Srpske u Banja Luci.
Kakve je to emocije izazivalo u Bosni i Hercegovini?
Je li izazivalo ogorčenje i bijes, kao i ove moguće optužnice zbog zločina u Bljesku?
Milanović prkosno poručuje kako "hrvatska država u svom totalitetu neće dopustiti da se ovakve stvari događaju", premda ta ista hrvatska država "u svom totalitetu" dopušta da se događaju mnoge druge stvari: slavljenje zločinaca, odlikovanje brigada povezanih sa zločinima, relativiziranje zločina, povezivanje s političkim entitetima izraslima na zločinima i genocidu...
Sapun i parfem
A da i ne ulazimo u Milanovićeve ponižavajuće, neki bi rekli i kolonijalističke, poruke Sarajevu, primjerice o "sapunu i parfemu", ili poruke Kolinde Grabar Kitarović o "deset tisuća mudžahedina na granici s Hrvatskom".
"Sa susjedima želimo mir, poštovanje, imama ljudi važnijeg posla", kazao je Milanović. Ali narušavanje mira i trovanje odnosa dvosmjerna je ulica.
Milanović politički odbija bilo kakvo procesuiranje eventualnih hrvatskih zločina u BiH, prije nego što su se uopće razmotrili eventualni dokazi, ali ne obazire se na činjenicu da upravo hrvatska politika koketira sa zločincima i relativizira zločince.
To je zapravo za hrvatsku državu "u svom totalitetu" veći problem od nekakvh zamolnica iz BiH.