Do 15. studenog zaprimljeno je 617 prijava hripavca, a još nekoliko desetaka prijava je trenutačno u obradi, kažu nam u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
Najveći broj prijava bilježi se u Splitsko-dalmatinskoj županiji (292) i Gradu Zagrebu (247), a slijede Primorsko-goranska (25), Dubrovačko-neretvanska (12), Zagrebačka (13), Šibensko-kninska (6), Bjelovarsko-bilogorska (4) i Varaždinska županija (6). Po dvije prijave su iz Brodsko-posavske, Istarske, Krapinsko-zagorske, Osječko-baranjske i Zadarske, dok po jedan zabilježen slučaj imaju Međimurska i Požeško-slavonska županija.
- Hripavac je trajno prisutan u populaciji i ciklički se javljaju godine s povećanim brojem oboljelih. Ove godine je tom cikličkom javljanju povećanog broja oboljelih vjerojatno pridonijelo i to što zadnjih godina postupno padaju cijepni obuhvati i to što je tijekom COVID pandemije bila smanjena cirkulacija uzročnika bolesti zbog mjera koje su se provodile zbog COVID-a, a zbog toga je izostalo uobičajeno prirodno prokuživanje tijekom gotovo tri godine - navode u HZJZ-u.
Dr. Kaleb: Imamo porast interesa za cijepljenje
Broj slučajeva hripavca u Hrvatskoj je porastao u usporedbi s prethodnih sedam godina. Najviše obolijevaju djeca u dojenačkoj dobi, a najviše je slučajeva zabilježeno u onim županijama u kojima je niža procijepljenost protiv ove zarazne bolesti.
- Imamo značajan porast interesa za cijepljenje protiv hripavca, posebno onih koji se nisu na vrijeme cijepili i sad cijepimo jako puno djece. Zasad nismo imali ni jednog zabilježenog koji je obolio od te bolesti. Cijepljenje preporučujemo kao jedinu mjeru preventive - rekla je za 24sata pedijatrica dr. Ksenija Kaleb iz Metkovića.
Navodi kako je riječ o jako teškoj bolesti za dojenčad. Dok će, objašnjava, odrasli kašljati nekoliko tjedana, dojenčad može završiti i kobno.
- Ova bolest za male bebe može biti smrtonosna. Akutna faza bolesti traje i više tjedana te se postupno pogoršava dok dijete u napadu kašlja ne doživi prestanak disanja, a to može rezultirati smrću. Naime, tako bebama može stati srce, a uslijed bolesti mogu zadobiti i oštećenja mozga i pluća te završiti na respiratoru s težim kliničkim tijekom bolesti - rekla nam je dr. Kaleb.
Uzročnik hripavca je bakterija Bordetella pertussis, a tvrtka Pliva najavila je moguću nestašicu antibiotika Klavocin od sredine prosinca do 10. siječnja. U HALMED-u poručuju da postoje drugi antibiotici.