To je to što me zanima!

Britanski arheolozi istraživat će more kod Splita: 'Prije je razina vode bila i do 100 metara niža'

Istraživači stižu u Split na petodnevno istraživanje jadranskog podmorja u sklopu projekta "Life on the Edge" koji će britanska agencija za istraživanje i inovacije financirati s milijun funti
Vidi originalni članak

Simon Fitch sa Sveučilišta u Bradfordu i Richard Bates sa Sveučilišta St. Andrews britanski su arheolozi i dolaze u Hrvatsku kako bi mapirali krajolike izgubljene u morima prije više tisuća godina, piše Slobodna Dalmacija.

Oni stižu u Split na petodnevno istraživanje jadranskog podmorja u sklopu projekta "Life on the Edge" koji će britanska agencija za istraživanje i inovacije financirati s milijun funti.

- Ovo je prvi put da se netko udaljava više od 500 metara od obale Jadrana kako bi mapirao morsko dno. Znamo da su ljudi nekoć živjeli na kopnu tamo dolje jer koćarice redovito iskopavaju artefakte. Ovdje se radi o otkrivanju tko smo kao vrsta i odakle dolazimo  - rekao je dr. Fitch. 

VEĆA JE NEGO SE MISLILO Nova otkrića u Saloni: 'Uskoro, to će biti arheološka senzacija poput Akvileje i Pompeja'

Razine su bile i do 100 metara niže

Fitch je istaknuo da su razine mora nekad bile do 100 metara niže tijekom kasnog paleolitika u usporedbi s danas.

- Imamo nepotpunu sliku povijesti čovječanstva. Ako se vratimo u prošlost, u razdoblje poznato kao kasni paleolitik – dakle, prije između 24.000 i 10.000 godina – tada smo imali posljednji "glacijalni maksimum" - istaknuo je geoarheolog koji želi pronaći nekadašnja naselja na tom području. 

Dvojici arheologija pridružit će se Vedran Barbarić sa Sveučilišta u Splitu, kao dio pilot-tima za mapiranje potopljenih krajolika u dijelovima Jadrana i Sjevernog mora.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • nezgodni 27.03.2023.

    Voda je bila puno niža od napisanoga, otprilike do Kornata, ali i 30-ak metara viša od današnje, npr. koritom rijeke Zrmanje skoro do izvora Une, a sve se događalo jednom godišnje, do općeg biblijskog potopa... Apolonije u Argonautici sve je jasno napisao i ''zabilježio'' na starim mapama...

  • PoznavateljPrilika 27.03.2023.

    Mi na 5000 akademika imamo godišnje desetak objavljenih znanstvenih radova a od toga tri budu kasnije citirana dok po stanovniku trošimo više za školstvo nego Engleska i Švedska i Njemačka zajedno. Bravo Plenki

  • MarijanGrdašić 27.03.2023.

    A što je sa našim pomorskim arheolozima ili ih realno nemamo. Trebalo bi to provesti uz domaću asistenciju i suradnju.

Komentiraj...
Vidi sve komentare