To je to što me zanima!

Britanka otkrila točnu lokaciju Semiramidinih visećih vrtova?

Stephanie Dalley već 20 godina istražuje informacije o visećim vrtovima Babilona. Kaže kako vjeruje da su vrtovi zapravo bili u gradu Ninevi 400 kilometara dalje
Vidi originalni članak

Viseći vrtovi Babilona, poznati i kao Semiramidini viseći vrtovi, prema drevnim tekstovima nalaze se na području na kojem je danas država Irak. Brojni arheolozi godinama su tražili dokaze da su vrtovi zaista postojali, ali dosad nitko nije potvrdio njihovu točnu lokaciju.

Prema riječima stručnjakinje dr. Stephanie Dalley sa Sveučilišta Oxford u Velikoj Britaniji, arheolozi su vrtove čitavo vrijeme tražili na krivom mjestu. Tvrdi da su vrtovi zapravo zakopani u drevnom gradu Ninivi, koja je danas dio grada Mosula, 400 kilometara od Babilona gdje su ranije tvrdili da se ondje nalaze vrtovi.

Dr. Dalley je posljednjih 20 godina istraživala informacije o Semiramidinim vrtovima, a kaže kako je većina informacija zapravo mit, jer ne postoji za njih nikakav fizički dokaz. Kaže da se iz navoda starih tekstova ne može otkriti ni točno vrijeme izgradnje vrtova.

"Vrtovi su izgrađeni stoljeće prije Nabukodonosora"

Stručnjakinja je objasnila kako je prema nekim navodima vrtove dao izgraditi Nabukodonosor II. za svoju ženu Amitis od Medije, ali u zapisima o Nabukodonosoru i njegovoj ženi to se nigdje ne spominje. Dalley je nastavila istraživati te je u Britanskom muzeju otkrila prizmu na kojoj je nešto bilo ispisano klinopisom.

Otkrila je detalje o asirskom kralju Sennacheribu koji je vladao prije Nabukodonosora II. Ističe kako je na prizmi bio opis palače koja je bila sagrađena u gradu Ninivi, a pred njom je bio vrt kojem su se svi divili. Kraljev unuk Assurbanipal na zidu palače je nacrtao vrt, koji u mnogočemu nalikuje visećem vrtu. Zabuna je možda nastala u tome jer su Ninevu kasnije nazivali 'Novi Babilon' pa je ostalo da su vrtovi u 'Babilonu'.

"Vrtovi su pod ruševinama Ninive"

U dokumentarnom filmu Channela 4 dr. Dalley opisuje mjesto na kojem bi mogli biti viseći vrtovi i palača koju se spominje. 

- Potrebno je opsežnije istraživanje o visećim vrtovima kako bi se mogla potvrditi točna lokacija palače ispred koje su se nalazili. Ne vjerujem da ću ja za svog života to moći potvrditi. Ipak, uvjerena sam kako su vrtovi u Ninivi - kazala je dr. Dalley.

Vrtove je svaki dan zalijevalo stotinjak robova

Prema zapisima vrtovi su ležali na četverokatnoj kuli. Unutar svakog kata su bili čvrsti svodovi od crijepa, a terase su bile izrađene od kamenih ploča. Svi katovi bili su spojeni stepenicama i pokriveni pločicama ružičaste i bijele boje. Na zalijevanju vrtova dnevno je radilo stotinjak robova koji su iz Eufrata donosili vodu. Viseći vrtovi su među sedam svjetskih čuda starog svijeta. 

Idi na 24sata

Komentari 44

  • marijaterezija2 01.12.2013.

    moožda je i istina, toliko truda, vidjet ćemo

  • POTPEC 30.11.2013.

    Iz svog stana i svoje države ona pronalazi izgubljene vrtove. Pod hitno je triba pozvati da nađe pokradernu lovu u hrvatskoj.

  • Antoine Roquentin 30.11.2013.

    Koliko ja znam, viseci vrtovi Babilona su najobicniji grcki mit.

Komentiraj...
Vidi sve komentare