"Fake news" iliti lažne vijesti u današnje vrijeme postale su veliki problem, ne samo za čitatelje/gledatelje već i za medijske kuće koje ponekad takve vijesti prenesu, niti ne sluteći da nisu istinite. Oni kojih ih proizvode imaju sve uvjerljivije tehnike, osobito ako je riječ u Rusima koji su tu sve usavršili do najsitnijih detalja.
I dok na vidjelo izlazi sve više spoznaja o ruskom utjecaju na referendum o Brexitu, američke i francuske predsjedničke izbore pa čak i demonstracije protiv vlade u Crnoj Gori, Daily Mail bavio se istraživanjem otkud takve vijesti stižu.
Na 16. katu Milbank Towera u Londonu nalazi se dopisništvo TV postaje Russia Today tj. RT, izravno povezane s Kremljom. Ekipa, kako navodi britanski list, posjeduje opremu pomoću koje je moguće montirati video priloge i na njih lijepiti grafike zapadnih medijskih kuća poput BBC-a, CNN-a i France 24 te tako pod njihovim imenom plasirati svoju istinu.
Britanci Rusima: Znamo što radite, vodite rat!
Na Ruse i njihove tvornice laži okomili su se brojni zapadni političari pa i britanska premijerka Theresa May:
- Znamo što radite, izjavila je u svom govoru u ponedjeljak optuživši Rusiju za "rat informacijama".
Učinila je to nakon što je ugledni Times objavio kako je čak 45.000 poruka o Brexitu poslano s ruskih Twitter računa u samo 48 sati, točno u vrijeme kada se održavao referendum o izlasku Velike Britanije iz EU.
Prije dva dana objavljeno je i da je fotografija muslimanke koja, ne obazirući se na žrtve napada u Westminsteru, mirno prolazi pokraj njih tipkajući na mobitel, izvučena iz konteksta. U ožujku, nakon napada, objavljena je na Twitter profilu povezanom s Rusijom, a namjera je bila izazivanje islamofobije. Ispostavilo se da žena nije mirno tipkala na mobitel već je pokušavala pozvati pomoć za ranjene.
RT u cijeloj ruskoj operaciji igra jednu od glavnih uloga. Iako emitira u blizu 100 zemalja i na nekoliko svjetskih jezika, njena gledanost izvan Rusije uglavnom je mizerna. No, prava moć leži u njihovom YouTube kanalu koji ima više od dva milijuna pratitelja.
Korisnike se obično mami videima tsunamija, potresa i sličnih dramatičnih događanja kako bi ih se lakše dovelo na kanal i time potaknulo i na praćenje politički osjetljivijih tema.
'Nije to propaganda, ali mi smo uvijek uz Rusiju'
Vijesti RT-a promoviraju ruski pogled na sirijsku i ukrajinsku krizu, politička previranja u EU državama, američku politiku, a sve je to začinjeno brojnim teorijama zavjere. Uredništvo te TV kuće ne krije da u njihovim vijestima ima pristranosti:
- Ne bih rekla da se bavimo propagandom, ta riječ ima vrlo negativne konotacije. Ali, zaista, ne postoji niti jedan TV kanal s vijestima koji se ne bavi promocijom vrijednosti zemlje iz koje emitira. Tako da, ako je Rusija u ratu, mi smo, naravno, na ruskoj strani, rekla je Margarita Simonyan iz britanskog ogranka RT-a.
Televizija RT osnovana je 2005. godine. Putinova ideja bila je dokinuti "anglo-saksonsku hegemoniju" u međunarodnom informiranju. No, čini se da je na hegemoniju odgovorio hegemonijom, a Britance u posljednje vrijeme ponajviše zabrinjavaju njihova priče kojima "pumpaju" škotsku neovisnost kao i naklonost separatističkim pokretima u Škotskoj i Kataloniji.
Rusija na jednoj, zapad na drugoj strani, a gdje je istina?
Iako je RT uspio "ukrasti" neke poznate britanske novinare, većina njih ipak ne pristaje raditi za tu kuću, unatoč vjerojatno primamljivim novčanim ponudama Slično je i s gostima, većina britanskih političara odbija gostovati u emisijama RT-a.
Bez obzira što Britanci kažu da RT radi protiv zemlje koja je njihovom dopisništvu i djelatnicima pružila dom, ta je televizija danas dio medijskog neba i neće otići kao što neće otići ni njihovi zapadni oponenti.
Danas svatko, ponajviše zahvaljujući internetu, može odabrati kome će vjerovati; lijevima ili desnima, crvenima ili crnima, zapadu ili istoku, protivnicima ili zagovornicima cijepljenja...No, u toj šumi informacija, u situaciji kada svatko vuče na svoju stranu i kada je plasirati lažnu ili iskrivljenu informaciju lakše nego ikad, pitanje je što od svega toga dobivaju gledatelji/slušatelji/čitatelji kojima postaje sve teže razlikovati istine od laži.