Umjesto da se raduju naslijeđu koje su dobili nakon smrti djeda, Marko Franić (27) i šest godina mlađa sestra već četiri godine proživljavaju noćnu moru.
Prije sedam godina naslijedili su djedovu kuću u Preradovićevoj ulici u centru Daruvara.
I ništa ne bi bilo sporno da četiri godine nakon što su postali vlasnici nekretnine nisu dobili pismo ovrhe Croatia osiguranja. U njemu se spominje navodni djedov dug za hipotekarni kredit koji je početkom devedesetih podignuo za račun svojeg brata.
Marko nam tvrdi da na ostavinskoj raspravi koju je proveo javni bilježnik, povjerenik Općinskog suda u Daruvaru, nitko nije ni spomenuo dug, govorilo se samo o nasljedstvu.
- Otišao sam kod svoje odvjetnice i pitao sam je što mi savjetuje da uradim. Ona je izračunala da bi dug za koji nas kao nasljednike terete zajedno s kamatama trebao iznositi oko 13.000 kuna. Rekla mi je da bi najbezbolnije bilo da to platim. Poslušao sam je i otišao u FINU da to podmirim. Nakon što sam inzistirao da to platim u gotovini, djelatnica mi je okrenula monitor na kojem je pisao iznos od nešto više od 262.000 kuna - pripovijeda Marko.
Kad se pribrao od šoka i napustio poslovnicu, s ovršnim zahtjevom i sudskom presudom u rukama krenuo je tražiti odgovor na pitanje kako se riješiti naslijeđa koje mu je uništilo budućnost.
- U sudskoj presudi piše da je dug prema osiguravajućoj kući svega 2400 kuna. To su mi potvrdili i u Croatia osiguranju, ali su mi rekli da je zbog neplaćanja tog duga kamata narasla na 255.000 kuna. Ponudio sam im da uzmu nekretninu koju smo naslijedili, ali kažu da uzimanje nekretnine nije politika njihove kuće.
Ne nudeći rješenje sjeli su mi na trećinu plaće, a sestri koja je studentica uzimaju 500 kuna od 1500 kuna naslijeđene očeve mirovine - ogorčen je Marko.
Dodaje da im je bešćutna birokracija od 2013. godine do danas uzela 60.000 kuna.