To je to što me zanima!

Branje gljiva, šparoga i kestena može vas koštati i 7000 kuna!

ZA TARTUFE SE PLAĆA: Dozvola za ukusne podzemne gljive je između 160 (dnevna) i 1360 kuna (godišnja). Plaća se i po kilogramu: 40 za crni, a 160 kuna za slavni bijeli tartuf
Vidi originalni članak

Prije sakupljanja nadzemnih gljiva, biljaka ili njihovih dijelova koji služe kao hrana te ljekovitog, aromatičnog i začinskog bilja za osobne potrebe treba pribaviti dozvolu Hrvatskih šuma. Zahtjev se šalje poštom ili mailom i više se ne plaća naknada, a dozvola vrijedi do kraja godine u upravi šuma koja ju je i izdala.

Najvažnije su to izmjene Pravilnika o korištenju nedrvnih šumskih proizvoda Hrvatskih šuma kojom je nakon četiri godine ukinuta naplata dozvola za građane koji žele skupljati šumske plodove. Prije su se, objašnjavaju u Hrvatskim šumama, izdavale dozvole za dan, tjedan, mjesec ili godinu te su stajale, ovisno o vrsti i trajanju, između 10 i 200 kuna.

- Naplata ostaje za tartufe koji kao visoko komercijalni proizvod nisu obuhvaćeni ovim pravilnikom - kažu u Hrvatskim šumama.
Tartufari će tako dnevnu dozvolu za sakupljanje bijelih i crnih podzemnih gljiva plaćati 160 kuna, tjednu 400, mjesečnu 680, a godišnju 1360 kuna. Uz dozvolu, po prikupljenom kilogramu bijelih tartufa platit će 160, a crnih 40 kuna. To su iznosi bez PDV-a.

S obzirom na to da se cijene crnih tartufa izražavaju u stotinama eura po kilogramu, a bijelih, posebno većih komada, i u tisućama, cijene dozvola ne čine se (pre)velikima.

Tko skuplja plodove, gljive ili bilje za preradu, trgovinu i drugi promet, plaća ih i po kilogramu. Imela je tako kunu, majčina dušica kunu i pol, kesten dvije, borovnica pet, vrganj 10, a šparoge 20 kuna.

U izmjenama pravilnika nema odredbi o kaznama za branje šumskih plodova bez dozvole. Kazne i nisu u nadležnosti Hrvatskih šuma, nego šumarske inspekcije. Od 2013. dosad, kad su se dozvole naplaćivale, ilegalnim sakupljačima gljiva ili kestena prijetile su kazne i do 7000 kuna.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike Pravilnikom o sakupljanju zavičajnih divljih vrsta propisalo je količine koje se smiju prikupiti po danu za osobne potrebe i za to dozvola ministarstva ne treba.

- Prema Zakonu o šumama, Hrvatske šume moraju voditi računa o korištenju svih šumskih proizvoda, pa tako i nedrvnih - pojašnjavaju u toj državnoj tvrtki zašto ipak traže od sakupljača da ishodi dozvolu, iako je ona besplatna.

Hrvatske šume nisu nadležne za šume u privatnom vlasništvu pa njihovi vlasnici odlučuju hoće li dopuštati branje i sakupljanje plodova na svom posjedu.

Idi na 24sata

Komentari 131

  • Slobodan Baya 04.03.2018.

    ( nemojte misliti da pretjerujem,...onaj tko bere gljive u Istri to zna)...6 sati bez odmora ,doslovno puzim kroz ovu našu draču što zovete šumom,krvavih ruku ,nogu i lica..Gladan i žedan( imaš sve u ruksaku ali ne stigneš puzeći i probijajući se ništa )...košara skoro prazna,..napokon nalazim izlaz!!!...puzeći prema malenom mogućem otvoru mlatim mačetom od metra u svim smjerovima, ahhhh zadnji potez i pri izlazu zakači me još i kupina preko cijelih leđa,...j... sve po spisku svima, taman da spremim mačetu u korice,...kad ono neka budala se predstavlja kao inspektor i hoće mi naplatit nešto što nije njegovo,....Dragi ljudi,...pa nemojte to da se desi,...evo javno vam obećajem da kojeg god nađem tamo s namjerom da pljačka i otima...neće ga više nitko nać...

  • xnet0822 03.03.2018.

    Ma j****a vas dozvola, vi šumari smišljate bedastoče da bi ste što više opljačkali ljude koji ne mogu ni sebe prehraniti od bijedne siće koju imaju !

  • _Q_ 02.03.2018.

    Gospoda u HŠ, te posebno gospoda u Saboru koji donose zakone, trebali bi malo proučiti zakone drugih europskih zemalja, posebno nordijskih, te se upoznati s pojmom "the freedom to roam" ili "everyman's right" ("allemansrätten" u Švedskoj). Oni jamče svima slobodan i besplatan pristup svim javnim površinama i divljinama, te prikupljanje samoniklog bilja - svima. U nekim državama to je pravo upisano i u sam Ustav.

Komentiraj...
Vidi sve komentare