Odbjeglog Branimira Glavaša uhitili su u srijedu ujutro u Kupresu, u hotelu Kupres. U Sarajevu su ga dovezli na saslušanje u zgradu Tužilaštva. Odlučili su ga nakon saslušanja zadržati do jutra u pritvoru kako bi utvrdili vjerodostojnost njegovih dokumenata o državljanstvu BiH.
- Evo mene u BiH, u mojoj drugoj domovini - rekao je Branimir Glavaš pozdravljajući novinare pred zgradom Tužilaštva. U Sarajevo su ga doveli u lisicama. Glavašev odvjetnik, Gržić, u Sarajevu je pred zgradom Tužiteljstva BiH rekao kako ne zna hoće li Glavaš odmah biti pušten na slobodu. Na temelju raspisane tjeralice, BiH Tužiteljstvo ga po zakonu može zadržati u pritvoru i do tri mjeseca. Gržić tvrdi kako Glavaš ima važeće dokumente BiH, a to bi pak trebao biti dovoljan razlog da ga puste na slobodu bez obzira na tjeralicu koju je raspisala Hrvatska. Ministar sigurnosti BiH, Tarik Sadović, rekao je novinarima okupljenim u Sarajevu kako će Glavaš nakon saslušanja u Tužilaštvu vjerojatno biti pušten na slobodu pošto je dokazano da je Glavaš državljanin BiH.
- Ove stvari su neprihvatljive i treba ih rješiti međusobnim dogovorom i bilateralnim sporazumima između BiH, Hrvatske, Srbije i Crne Gore - rekao je Sadović. Glavašu je određen pritvor nakon što je Mandatno-imunitetno povjerenstvo donijelo odluku o ukidanju zastupničkog imuniteta.
GLAVAŠ: KARAMARKO MI JE PRIJETIO
Bjegunac od hrvatskog pravosuđa Branimir Glavaš želi da mu se sudi u BiH, a presudu Županijskog suda u Zagrebu, koji ga je zbog ratnih zločina u Osijeku nepravomoćno osudio na deset godina zatvora, smatra rezultatom Sanaderove političke direktive koja datira još od travnja 2005. godine. Vjeruje da bi suđenje u BiH bilo pošteno. U intervjuu sarajevskom Dnevnom Avazu Glavaš, koji je s novinarom razgovarao u parku prirode Blidinje, tvrdi da je žrtva montiranog političkog procesa neviđenog još od najmračnijih komunističkih vremena.
- Nakon raspisivanja tjeralice sam se javio MUP-u Federacije BiH i sada čekam obavijesni razgovor. Hrvatsku sam napustio privremeno. Hrvatska je moja domovina. Hrvatsku sam stvarao i branio - rekao je Glavaš dodajući kako je na to ponosan bez obzira na sve kroz što trenutačno prolazi. Ustvrdio je kako mu je ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko prijetio dok je glavni ravnatelj policije Vladimir Faber "fabricirao dokaze" protiv njega, a da ga se dva puta pritvaralo samo zato da bi ga se ponizilo.
- Treći put jednostavno nisam želio dopustiti Sanaderu da me pritvori. Iako sam se odlučio za emigraciju, BiH je domovina mojih roditelja i ne osjećam se strancem u ovoj zemlji - rekao je Glavaš i dodao da je Sanader utukao 200 milijuna kuna u njegov progon. Pojasnio je kako je državljanstvo BiH dobio još 22. listopada 2008. godine na temelju podrijetla njegovih roditelja, a osobne dokumente zatražio je tek nakon što je dobio definitivnu potvrdu da za njega nema pravde u Hrvatskoj dok je Sanader na vlasti. Glavaš je dodao da je Bosna slobodna zemlja slobodnih ljudi pa se u njoj i sam takvim osjeća te je istaknuo kako nikada nije počinio nikakav zločin, a osobito ne ratni. Dodaje da ako je on kriv, da je u najmanju ruku kriv i Vladimir Šeks koji mu je bio politički nadređen. Na pitanje što će poduzeti kada BiH i Hrvatska, kako se očekuje, uskoro potpišu sporazum o međusobnom izručivanju osuđenih osoba, Glavaš je odgovorio kako ne vjeruje da će to biti brzo. Na kraju je rekao da ne može oprostiti četiri godine koje njegov sin nije proživio kao mladić jer se brinuo za oca i pomagao mu u obrani.