To je to što me zanima!

Božo i Tomo se sukobljavaju, a Tim ih baš ne može zaustaviti

Premijer Tihomir Orešković po svijetu uvjerava u reformsku vladu, a kod kuće se ne mogu dogovoriti niti o kadrovskim pitanjima, a kamoli o reformi i zakonu
Vidi originalni članak

Berlin - Zagreb - Donja Stubica. Tri su se ključna čovjeka Vlade na tim lokacijama ponašali kao da nisu dio istog tima i tako opet pokazali kako teško Vlada fukcionira.

Premijer Tihomir Orešković uporno pokušava ne govoriti o bilo kakvim ideološkim, kadrovskim i političkim sukobima. On obilazi Europu, sastaje se s mirovinskim fondovima, zajedno s ministrom financija Zdravkom Marićem pokušava uvjeriti skeptičnu Europsku komisiju da je proračun realan.

Tako je i u Berlinu kancelarku Angelu Merkel uvjeravao u skore reforme, koje domaća javnost još nije vidjela, u stvaranje bolje klime za investitore, a i u načine rješavanja izbjegličke krize. Dok je on s pogledom na Berlin uvjeravao kancelarku da sve funkcionira, iza njegovih leđa je dvojac o kojem mu ovisi sudbina otvorio nove sukobe. Čelnik Mosta Božo Petrov i šef HDZ-a Tomislav Karamarko su se na odvojenim istupima okomili na politiku jedan drugoga. Jedina razlika je što je Petrov u svojim izjavama više toga upakirao u celofan.

Dok je Orešković bio u Berlinu, Karamarko mu je poručio da gubi strpljenje i da pod hitno treba smijeniti šefa obavještajaca Dragana Lozančića. Mostu je poručio da očekuje promjene u policiji (smjenu ravnetalja Vlade Dominića i micanje Marija Bertine, šefa PNUSKOK-a).


Petrov je indirektno dao do znaja da neće podržati HDZ-ovca Milijana Brkića.
Nije to prvi put da se ovakvi sukobi događaju, ali pitanje je koliki su uteg Tihomiru Oreškoviću. I može li on učiniti išta da se to promijeni?

- Orešković ne može presjeći te sukobe jer nema niti političku moć niti izbornu legitimaciju diktirati kako će funkcionirati Vlada. On može samo trpjeti ili odustati i otići - kaže politički analitičar Ivan Rimac s Pravnog fakulteta u Zagrebu.
Rimac ističe da se opet i nakon posljednjih izjava Karamarka i Petrova vidi da Vlada ne funkcionira.

- Djelovali su kao da se nisu vidjeli mjesecima. Vrlo brzo će se zbog toga javno mišljenje okrenuti protiv njih - kaže.
Takvi sukobi su ogroman uteg Oreškoviću. Jer dok on u Londonu, Berlinu i Bruxellesu pokušava uvjeriti strane investitore i političare da Hrvatska ima reformsku vladu, stvarnost je uvelike drukčija.

- Petrov i Karamarko mu ruše kredibilitet. Strani investitori će slušati Oreškovića sve dok ne vide da nije on glavna osoba u Vladi s kojom mogu razgovarati. Kako se čini, nema načina da se taj odnos popravi, pogotovo nakon što Karamarko govori da njega trebaju slušati. Neće se ništa promijeniti u budućnosti, pitanje je samo koliko će sve trajati - zaključuje Rimac.
U Vladi još nedostaje barem trećina pomoćnika i zamjenika ministara. Nije donesen nakon više od mjesec dana niti jedan važan zakon ili izmijenjen neki postojeći. Smjernice proračuna pokazuju odustajanje od nekih obećanja, poput smanjenja PDV-a i ostalih poreza u zemlji.
Osim toga, i manji partneri u 10-eročlanoj vladajućoj koaliciji ulaze u sukobe.
Primjerice, HSP AS predlaže obvezno služenje vojnog roka, dio HDZ-a je za, a dio traži način na koji će reći kako je to nemoguće. HSLS je nezadovoljan što njihovi ljudi, prvenstveno Josip Budimir, nisu zauzeli važne pozicije. Čelnik stranke Darinko Kosor rekao je kako ne funkcionira niti Vijeće za suradnju.
Most naziva HSP AS priljepcima od jedan posto. A Most je i glasao suprotno volji HDZ-a u izboru Ranka Ostojića na čelo Odbora za nacionalnu sigurnost.

Brkić - Petrov kaže kako nije znao da je Milijan Brkić kandidat za ministra branitelja, a Karamarko mu je odbrusio u javnom istupu rekaši da, eto, sad zna.    

Policija - Karamarko je Mostovu ministru Vlahi Orepiću poručio da očekuje smjene u policiji te da ga ima slušati, Orepić odgovorio da je nekorektan.    

Lustracija - Za Karamarka je lustracija zauzimanje za istinu i promjena društvene klime, za Petrova ona je obračun s prošlošću koja ne donosi ništa dobroga.     

Lozančić - Petrov je rekao da ne vidi razloga za smjenu šefa obavještajaca Dragana Lozančića, Karamarko poručuje premijeru Oreškoviću da ga što prije makne.      

Crnoja - Iako je smijenjen, HDZ i Karamarko govore da je nedužan i izložen harangi, a Most je inzistirao da odmah mora otići iz fotelje ministra branitelja.

Sastanak vladajućih odgodili za četvrtak

I zadnji primjer nam dolazi u četvrtak popodne. U Križevcima se trebao održati 'krizni sastanak' vladajućih, no on je u posljednji trenutak iznenada otkazan.

Tomislav Karamarko je otkazivanje sastanka obrazložio deficitom vremena.

- Nismo stigli, jednostavno nismo stigli. Dogovorili da se sutra nađemo - kratko je odgovorio. 

Iako se već danima nagađa kako je došlo do raskola u vladajućoj koaliciji, iz Mosta tvrde kako je riječ o 'redovnom sastanku četvrtkom na kojem razgovaraju o aktualnostima'.

Idi na 24sata

Komentari 210

  • jakolishe 04.03.2016.

    kao da nemamo premijera,kao da ne postoji..nema ga nigdje u politici covjek samo u ekonomiji i bilo bi dobro kad bi imao sa kim pametnim raditi ovako su mu potpredsjednici samo utezi !! ipak bi most trebao postivati narod koji podrzava hdz...ne postoje dva ista vladara uvijek je jedan iznad a to ne moze biti petrov jer je iz puuuno manje stranke !!

  • jo2hn8ny 04.03.2016.

    Bilo bi čudno da je sve idealno.

  • Ana H 04.03.2016.

    Daj Božo shvati da ovo nije igra

Komentiraj...
Vidi sve komentare