Iz Ministarstva hrvatskih branitelja poručili su kako je Jovićeva herojska pogibija postala najsnažniji motivacijski faktor svim hrvatskim braniteljima...
Povodom 33. godišnjice pogibije prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića, potpredsjednik Vlade Davor Božinović posjetio je u subotu u Aržanu njegovu obitelj i položio vijenac na njegov grob poručivši kako je Jovićeva i žrtve svih branitelja duboko urezana u memoriju hrvatskih ljudi. Božinović je došao u pratnji glavnog ravnatelja policije Nikole Miline i načelnika splitsko-dalmatinske policije Slobodana Marendića, obitelji je uručio sliku “Život svetog Josipa”, djelo akademskog slikara Josipa Botterija Dinija, a potom su na grobu Josipa Jovića položili vijence i zapalili svijeće.
Foto: Matko Begovic/PIXSELL
“Okupili smo se i ove godine kako bismo obilježili godišnjicu smrti pogibije prvog hrvatskog redarstvenika, prve žrtve Domovinskog rata, hrvatskog policajca Josipa Jovića. Okupili smo se zajedno sa članovima njegove obitelji, s njegovim suborcima, s narodom Aržana, Imotske krajine i Splitsko-dalmatinske županije”, rekao je Božinović. Istaknuo je, kako se navodi u priopćenju, da će Ministarstvo unutarnjih poslova i ubuduće održavati živim sjećanje na sve poginule hrvatske redarstvenike, hrvatske branitelje, sve one koji su postali ne samo simbolom žrtve, simbolom otpora već i simbolom stvaranja Republike Hrvatske.
Foto: Matko Begovic/PIXSELL
Foto: Matko Begovic/PIXSELL
“To je naša dužnost. Iz godine u godinu vidimo da se brojni građani okupljaju na ovim obljetnicama, što znači da je žrtva Josipa Jovića i ostalih branitelja duboko urezana u memoriju hrvatskih ljudi. Mi sigurno nećemo dopustiti da sjećanje na naše junake, na one kojima smo dužni i zahvalni za njihovu žrtvu, ikada izblijedi”, poručio je Božinović.
Ministarstvo hrvatskih branitelja
Iz Ministarstva hrvatskih branitelja poručili su kako je Jovićeva herojska pogibija postala najsnažniji motivacijski faktor svim hrvatskim braniteljima u bespoštednoj obrani od velikosrpskih agresora, simbol svih naših žrtava i uzor novim generacijama.
'Krvavi Uskrs' povijesni je događaj i prekretnica u Domovinskom ratu, nagovještaj trnovitog puta do samostalnosti i slobode, za koju je hrvatski narod podnio goleme žrtve, a redarstvenik Josip Jović, koji je poginuo na Plitvicama u dobi od 21 godine, prva je među njima, ističe se u priopćenju.
Foto: Matko Begovic/PIXSELL
Foto: Matko Begovic/PIXSELL
Prije 33 godine, nakon slamanja oružane pobune u Pakracu, uslijedila je akcija na Plitvicama kao odgovor hrvatske policije na zauzimanje Nacionalnog parka Plitvička jezera i blokiranje državne ceste koja je spajala sjever i jug zemlje. Akciju Plitvice uspješno su proveli pripadnici Jedinice za posebne zadatke MUP-a RH Rakitje i Antiterorističke jedinice Lučko te Posebne jedinice policije Kumrovec. Akcija u kojoj je pala prva žrtva Domovinskog rata i ranjeno devet policajaca ušla je u povijest kao „Krvavi Uskrs“, a Josip Jović postao je simbol domoljublja, predanosti i hrabrosti, stoji u priopćenju