Od danas su na snazi nove, blaže epidemiološke mjere te počinju raditi kafići jer mogu prodavati pića i napitke "za van", a raditi smiju i teretane, fitnes centri te škole stranih jezika, dječje igraonice i radionice, automat klubovi, kasina i kladionice.
Ministar Davor Božinović komentirao je popuštanje mjera.
- To je delikatan proces, uvijek je delikatnije popuštati mjere nego donositi one stroge - rekao je i ponovio kako Hrvatska među članicama EU ima najmanje stroge mjere.
- I ove koje imamo izazivaju u dijelu stanovništva nezadovoljstvo. To s jedne strane možemo razumjeti, a s druge strane ćemo nastaviti stanje s epidemijom i reakcije. Najvažnije je zdravlje, ali i gospodarstva, psihološka slika, a pandemija je ostavila traga na sve to. Zbog toga i radimo balansirano, s prvim ciljem da zaštitimo zdravlje - rekao je.
Dodao je kako učinkovitost mjera ovisi o tome kako se one provode.
- Kad govorimo o našim odlukama, ono što je zauzeto kao stav na razini Europske agencije za lijekove i Svjetske zdravstvene organizacije, svi bismo se toga trebali pridržavati, govorim nastavno na riječi ministra Beroša vezano za određene istupe u pojedinim regijama oko cjepiva AstraZenece. Svi vodeći rekli su da je ono dobro i da se može koristiti za starije. Ne bi bilo dobro da se stvara pitanje ili producira problem gdje on ne postoji. U ovom trenutku znanost je tu vrlo jasna - rekao je Božinović.
Što se popuštanja mjera tiče, Božinović je rekao kako je to "studiozan posao" koji oduzima puno vremena i energije epidemiolozima koji su u svakom trenutku spremni stati iza određenih odluka.
- To se odnosi i na zadnji set odluka, primjerice o radu automat klubova, casina i mjesta za klađenje gdje je zaključeno da su ta mjesta, pogotovo kad im se zabrani ugostiteljska djelatnost, tu epidemiološki rizik nije velik. Bili smo u kontaktu s određenim županijskim stožerima, pokušavajući objasniti da ta odluka je upravo na tragu onog balansa. Vrlo mali broj tih objekata u Hrvatskoj zapravo njihovim zatvaranjem Ministarstvo financija ostaje bez dijela koji se podmiruje za fiksne troškove i tamo smo odlučili postaviti striktan epidemiološki okvir. Rizik nije toliki, a financijski je takva naša odluka opravdana - rekao je.
- Nije nikada dobra situacija za ukupnu borbu s epidemijom koristiti bilo kakav primjer kako bi se napravila razlika između postupanja jednog ili drugog stožera, posebice ako se to može staviti u kontekst razdoblja koje dolazi. Na tom tragu možemo govoriti i o tome kuda to u konačnici ide, pogotovo ako izostane neka prava i stručna epidemiološka reakcija na pozive da se određeni ljudi, s obzirom na svoj svjetonazor, ne prepuštaju u ugostiteljske objekte i kafiće. Mislim da svi koji sudjeluju u kreiranju javnog mišljenja moraju voditi računa o tim stvarima jer nije ništa važnije od zdravlja i funkcioniranja institucija - rekao je.