U rovinjskom Centru za istraživanje mora Insituta Ruđer Bošković zadnjih dana intenzivno se radi na sastavljanju i uštimavanju novih oceanografskih plutača koje će uskoro početi svoju višegodišnju misiju u sjevernom Jadranu.
Riječ je o dvije bove, od kojih veća teži oko 10, a manja 3 tone, koje su stigle kamionima iz Francuske.
- Riječ je o vrlo vrijednom projektu sufinanciranom Operativnim programom za pomorstvo i ribarstvo, Adriaclim Interreg IT-HR, Cascade Interreg IT-HR, a vrijednost projekta je oko milijun eura.
To su oceanografske plutače koje će biti pozicionirane na nekoliko lokacija u sjevernom Jadranu za praćenje stanja morskog ekosustava. Opremljene su različitim uređajima za kontinuirano mjerenje koje će pomoći pri monitoriranju i modeliranju situacije u Jadranskom moru. Bove osim meteoroloških senzora (smjer vjetra, brzina vjetra, vlažnost i temperatura), imaju dodatno i oceanografske podatke od strujanja, saliniteta, razine klorofila, kisika i ph vrijednosti. U pitanju je zaista veliki broj raznih mjerenja i mogućnosti - kazali su predstojnik Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković dr. sc. Martin Pfannkuchen i znanstvena suradnica dr.sc Mirta Smodlaka Tanković.
To su jedinstvene takve bove u Hrvatskoj koje će biti mali laboratorij na moru i gdje će se moći na njih postavljati različiti senzori prema potrebi, za dodatna mjerenja.
- Naši djelatnici s kopna moći će komunicirati s bovama i na taj način doći do potrebnih podataka. U tijeku je njihovo spajanje u suradnji s francuskom tvrtkom koja ih je proizvela a znanstvenici našeg centra rade na tome da ih se montira i osposobi za rad. Do konca sljedećeg mjeseca nadamo se da će bove biti u funkciji - kazali su iz rovinjskog Insituta.