Bivši ministar financija, Boris Lalovac u Dnevniku Nove TV komentirao je poreznu reformu i mirovinski sustav.
- Čudi me mijenjanje mirovinskog sustava ako znamo da nam na mjesečnoj razini uz ovakav gospodarski rast nedostaje dvije milijarde kuna. Godišnje uplatimo 26 milijardi, a isplatimo 50 milijardi. Godišnje nam fale 24 milijarde, što punimo PDV-om - rekao je.
- Tako da me čudi mijenjanje sustava pogotovo zbog onih koji imaju drugi sustav. Zbog pada vrijednosti obveznica oni koji sad odlaze u mirovinu iz drugog sustava ostvaruju velike gubitke i pitanje je za Vladu kako ih nadoknaditi - dodao je.
Također je komentirao ideju da se uzmu sredstva od županija i općina.
- Lokalna zajednica je u suficitu, a građani su zbog nominalnog rasta plaća u zadnjih godinu dana uplatili još više lokalnoj zajednici. Puno je lakše kompenzirati lokalne zajednice nego dirati mirovinski sustav - dodao je.
Upitan je i gdje se još može rezati da bi se dalo građanima.
- Jedino što je ostalo je porez na dohodak, što se može napraviti kroz povećanje neoporezivog dijela ili kroz mijenjanje poreznih stopa - odgovorio je bivši ministar.
Odgovorio je i na upit je li realno očekivati da će svima rasti plaće.
- Imamo tri puta manju bruto satnicu u Hrvatskoj nego što je prosjek eurozone, a imamo inflaciju veću za 30 posto. Realno je da bi se Vlada mogla postaviti i reći da će se svima u Hrvatskoj povećati plaće. Nikad državna blagajna nije bila ovako puna - rekao je.
- Mislim da se trebaju usredotočiti na rast plaća u realnom sektoru. Nemojmo da nam plaće rastu više u javnom, nego u privatnom sektoru - dodao je.
Komentirao je i borbu s inflacijom.
- Temeljna inflacija ne usporava i to je ono što zabrinjava ne samo Hrvatsku, nego i Europsku uniju. Kada maknete cijenu energije i hrane, inflacija je 10 posto. To je jako zabrinjavajuće. Ona se neće spustiti - objasnio je.
- Što znači temeljna inflacija? To znači da je inflacija ušla u sve pore društva. Ušla je u kuglicu sladoleda, u sve proizvode. To je velik problem i ona se neće smanjiti preko noći. Ona će se smanjivati godinama - ustvrdio je.
Upitan je i kako će se smanjiti inflacija ako će plaće rasti.
- Prošle godine su najviše zarađivali država i gospodarstvo. Nemojmo sada, kad se treba boriti s inflacijom, dirati plaće. Zašto prvo nije država dirala svoje prihode, a poduzetnici svoje marže? Sad kad se došlo do građana ne žele povećavati plaće da ne bi utjecalo na inflaciju, a prošle godine plaće nisu sudjelovale u inflaciji. Mislim da građani trebaju dobiti minimalno ono što bi im realni dohodak izjednačilo s inflacijom - rekao je Lalovac na kraju razgovora.