Predstavnici grupe sedam vodećih industrijaliziranih demokracija svijeta (G7) raspravljaju o stanju u Rusiji, potvrdili su u subotu glavni izaslanik Europske unije i njemačko ministarstvo vanjskih poslova.
- Razgovarao sam s ministrima vanjskih poslova članica G7. Razmijenili smo stajališta i mišljenja o stanju u Rusiji. Koordiniram stajališta u sklopu EU-a uoči održavanja Vijeća za vanjske poslove u ponedjeljak i aktivirao sam centar za odgovor na krize- tvitao je glavni diplomat Europske unije Josep Borrell.
- Naša potpora Ukrajini nastavlja se na jednak način- tvitao je.
Grupu G7 vodećih demokracija čine Njemačka, Francuska, Italija, Japan, Kanada, Sjedinjene Države i Britanija.
Borrellova je izjava uslijedila nakon eskalacije borbe za moć između ruskih snaga obrane i vođe grupe plaćenika koji djeluju pod nazivom Wagner, Jevgenija Prigožina.
Dosad ključni saveznik Kremlja u ratu Moskve protiv Ukrajine, Prigožin je objavio da su njegovi vojnici preuzeli kontrolu nad ključnim vojnim mjestima u južnoj Rusiji, u sklopu pobune protiv ruskoga vojnog vodstva.
Moskva je na to odgovorila proglašenjem izvanrednog stanja, a Putin je javno kritizirao Prigožina i nazvao ga "izdajnikom".
POGLEDAJTE VIDEO:
U kontekstu ratnih zbivanja u Ukrajini, zapadni čelnici pozorno prate razvoj događaja u Rusiji.
- Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock upravo se konzultirala s ministrima vanjskih poslova G7 o stanju u Rusiji- rekao je u subotu glasnogovornik njemačkog ministarstva vanjskih poslova.
Njemačka vlada pozorno prati razvoj događaja u Rusiji, rekao je glasnogovornik, dodavši da se vladin krizni tim upravo sastaje u zgradi ministarstva na čelu s državnim tajnikom Andreasom Michaelisom.
Ministarstvo je još jutros prilagodilo sigurnosne i savjete o putovanju za njemačke građane u Rusiji. Savjetovano im je da izbjegavaju sukobima zahvaćena područja, posebno grad Rostov i njegovu okolicu.
Njemačkog kancelara Olafa Scholza "neprekidno informiraju" o razvoju događaja u Rusiji, rekao je glasnogovornik vlade.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius je na upit o mogućim posljedicama oružane pobune plaćeničke grupe Wagner i na pitanje o tomu što bi to moglo značiti za rat Kremlja protiv Ukrajine odgovorio da se situacija još razvija.
- Teško je to procijeniti, osobito zato što ne znamo u kolikoj će mjeri Rusija postati nestabilna i tko će na kraju imati glavnu riječ, a tko će s kime udružiti snage- rekao je na marginama stranačke konferencije socijaldemokrata Donje Saske.
Talijanska premijerka Giorgia Meloni ranije je rekla kako je sukob između ruske vojske i plaćeničke skupine Wagner pokazao da "agresija na Ukrajinu rezultira i nestabilnošću unutar Ruske Federacije". I ona pozorno prati događaje od početka oružane pobune grupe Wagner, stoji u priopćenju iz njezine službene rimske rezidencije objavljenom u subotu.
Ministarstvo vanjskih poslova poziva na oprez talijanske građane u Rusiji.
Zbivanja u Rusiji pomno prate i Poljska i Češka, koje snažno podupiru Ukrajinu, no predstavnici dviju zemalja bili su oprezni u izjavama.
Poljski predsjednik Andrzej Duda je kazao da se konzultirao s premijerom Mateuszom Morawieckim, ministrom obrane i sa saveznicima.
- Događaji koji se odvijaju na našim istočnim granicama neprestano se prate- tvitao je Duda.
Češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavsky upozorio je češke državljane da ne putuju u Rusiju.
Upozorenje o putovanju otprije je na snazi s obzirom na to da bi se sigurnosno stanje u Rusiji moglo pogoršati, prenijela je novinska agencija CTK.
Latvija je pojačala sigurnost na granici s Rusijom i neće dopustiti Rusima ulazak usred trenutne situacije, rekao je latvijski ministar vanjskih poslova Edgards Rinkevics u subotu u tvitu.
Dodao je kako "u ovom trenutku nema izravne prijetnje Latviji".