Novinar Duje Kovačević s portala srednja.hr otkrio je da asistenti zaposleni na projektima na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, po novome nemaju pravo glasa na sjednicama Fakultetskog vijeća jer više nemaju ni predstavnika. Kovačević je kontaktirao v.d. dekana Miljenka Šimpragu kako bi dobio komentar i objašnjenje ove odluke, a Šimpraga mu je odlučio tim povodom održati lekciju iz nepristranosti.
- Izbori su formalno pravno u redu i u skladu sa mišljenjem pravnih službi Filozofskog fakulteta i Sveučilišta. Od toga na Fakultetu i u javnosti prave problem oni kojima uvođenje reda na Filozofskom fakultetu iz nekog razloga smeta. Da li si se pozabavio dekanima na koje sam ukazao u prošlom emailu. Napomenuo sam tada da bi to trebao napraviti ako želiš objektivno izvještavati o toj temi i da nakon toga možemo nastaviti surađivati. Ako to ne napraviš to bi značilo da si pristran i da nisi dobronamjeran, a ja sa takvima ne bih surađivao. Zato ako ne obradiš te dekane, molim te da mi se više ne javljaš - napisao je Šimpraga u svom odgovoru.
S portala srednja.hr kažu da su dekani, na koje je “ukazao u prošlom emailu”, čelnici šest sastavnica Sveučilišta u Zagrebu koji su se opetovano usprotivili rektoru Damiru Borasu, odnosno online načinu održavanja sjednica Senata.
- Privremeni dekan već nas je u jednom navratu zatražio da se pozabavimo načinom na koji revoltirani dekani održavaju sjednice na svojim fakultetima, a ovoga nas je puta odlučio na to podsjetiti. Razlog iz kojeg smo medijski popratili sjednice Senata, ali ne i fakultetskih vijeća šest fakulteta – veoma je jednostavna. Članovi Senata otvoreno su se i javno pobunili protiv mailom održavanih sjednica, kao i pojedinih odluka koje su donesene bez klasične rasprave. Članovi vijeća fakulteta s kojih dolazi šest revoltiranih dekana nam se nisu obratili ni s kakvim primjedbama. Kada se, i ako nam se jave s primjedbama, rado ćemo i to popratiti. - kažu sa portala.
Podsjetimo, članovi Senata su se pobunili protiv netransparentne online sjednice, održane bez rasprave, na kojoj je rektor Boras inzistirao da se smijeni dekanica FFZG-a, dr.sc.prof. Vesna Vlahović-Štetić. Od tada se na Filozofskom izredao niz neobičnih odluka, a ovaj najnoviji potez ukidanja prava glasa asistentima zaposlenima preko projekata, kako kažu sami akteri, u najmanju je ruku problematičan.
Uvijek su imali pravo glasa
Asistenti, viši asistenti i poslijedoktorandi mogu na barem dva načina biti zaposleni na nekom fakultetu. Ili dobiju pripadajući koeficijent odobren od Ministarstva znanosti i obrazovanja, ili su zaposleni na određeno vrijeme za potrebe nekog projekta. Ovi potonji su, recimo, asistenti koji se zapošljavaju na projektima Hrvatske zaklade za znanost. Do sada su uvijek imali svog predstavnika u Fakultetskom vijeću, no u pozivu na sastanak koji potpisuje privremeni dekan Miljenko Šimpraga, stoji da na to više nemaju pravo. Asistentima nije jasno čemu odjednom takva odluka, s obzirom da sudjeluju u radu vijeća odsjeka i kreiranju nastavnog procesa.
– Asistenti zaposleni na projektima već su birali svoje predstavnike u Fakultetsko vijeće i bili su birani. Ako to sada odjednom ne mogu, jesu li onda upitne i sve odluke koje su donosili ti asistenti kao članovi Vijeća u prošlosti - rekao je za srednja.hr jedan od asistenata koji je htio ostati anoniman.
Osim toga, problematično je i što se kandidature za predstavnike uopće moraju podnijeti prije kandidacijskog sastanka, što također stoji u Šimpraginom pozivu.