Rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras komentirao je troškove od 700.000 kuna koje je napravio Mihovil Mioković, sada već bivši predsjednik Studentskog zbora. Novac koji je Mioković trošio je javni novac, a sve fakture odobrilo mu je Sveučilište.
Rektor Boras je u razgovoru za Radio Student naglasio kako Zbor predstavlja sve studente Sveučilišta, a pozvao se i na Zakon o studentskom zboru i istaknuo kako je dužnost Sveučilišta da im omoguće financiranje koje im po istom tom zakonu i pripada.
Dobra suradnja
Poručio je kako moraju poštivati odluke Zbora i omogućiti im ono financiranje koje njima pripada. Dodaje kako dobro surađuju te da je "njihova stvar što će se događati u njihovoj organizaciji".
- Dakle, mi poštujemo studentske predstavnike. Mi možemo imati svoje mišljenje o medijima, kako su to sve prikazali, ali mi na to ne smijemo u smislu organizacije i inače, utjecati - rekao je Boras.
Na pitanje što znači "medijsko prikazivanje", Boras kaže:
- Ne možete na temelju dvije, tri stvari njima pripisivati cjelokupni financijski trošak.
Pojasnio je kako se treba objektivno proučiti na što su novci potrošeni, a ne pisati kako je "700 tisuća kuna spiskao na kompjutere".
'Nemamo kontrolu nad upravljanjem financijama Zbora'
Što se tiče objavljenog popisa transakcija, Boras kaže - sve je legalno. Iako to nitko ne spori, na pitanje je li doista potreban laptop za 22 tisuće kuna, mobitel od osam tisuća kuna ili torba od tisuću, Boras kaže da oni ne mogu odlučivati kakva će računala Zbor kupiti.
- Mi moramo paziti samo da je natječaj bio raspisan po zakonu i da je sve po zakonu. Osim toga, nikad nismo davali u tom smislu savjete Studentskom zboru - dodaje i ističe kako Sveučilište nema nikakvu kontrolu nad upravljanjem financijama Studentskog zbora.
Na pitanje očekuje li onda izmjenu zakonskog okvira, Boras kaže kako to ostavlja Ministarstvu da promijeni te još jednom naglašava dobru suradnju Sveučilišta i Studentskog zbora.
'Studenti nisu odgojeni da se bave problemima Sveučilišta'
Izlaznost studenata na studentske izbore, piše Radio Student, već je godinama vrlo niska i u prosjeku iznosi manje od 10 posto. Odnosno, od 70.000 studenata, na izbore izađe tek sedam tisuća.
Rektor Boras poručuje kako se ne radi o apatičnosti, već se mnogi studenti bave učenjem i "nisu odgojeni tako da se bave i problemima Sveučilišta".
- Sigurno da bi nam, meni bilo drago da svi studenti izađu na izbore - rekao je i dodao kako to nije problem koji se tiče isključivo zagrebačkog Sveučilišta.